FreeOCR3 Czasami zdarza się, że posiadamy jakieś dokumenty w formie graficznej (np. zdjęcia) i chcielibyśmy przekonwertować je do postaci, którą da się edytować w zwykłym edytorze tekstu. Oczywiście zawsze można ten tekst przepisać ręcznie, ale po co to robić skoro na rynku istnieją narzędzia do rozpoznawania tekstu? Liderem na rynku jest świetny FineReader jednak jest to naprawdę spory wydatek, który mocno zaboli szczególnie domowego użytkownika. Możemy również wypróbować darmowe narzędzia dostępne w Internecie. Jednym z nich jest FreeOCR.net 3

FreeOCR 3 jest prostym w obsłudze programem, który pomoże nam właśnie uniknąć mozolnego przepisywania tekstu i szybko rozpozna tekst z plików graficznych. Narzędzie to według zapewnień producenta współpracuje z większością skanerów pracujących w standardzie TWAIN, dzięki czemu każdy papierowy dokument może być szybko przetworzony do edytowalnej postaci elektronicznej.

Dla tych zaś którzy nie posiadają skanerów, a ciągle potrzebują narzędzia które przetworzy obrazy w tekst, FreeOCR oferuje możliwość rozpoznawania tekstu z plików o formatach takich jak PDF, TIF, BMP, JPG, oraz PNG. Program pozwala również na usunięcie niepotrzebnych elementów z rozpoznawanego tekstu, takich jak np. obrazki, tabele.

FreeOCR 3 działa w oparciu o udostępniany na licencji open source silnik rozpoznawania tekstu Tesseract OCR. Program po zainstalowaniu obsługuje dokumenty w języku angielskim, jednak na stronie producenta znajdziemy rozszerzenia umożliwiające na rozpoznawanie tekstów w innych językach, w tym również w języku polskim.

Oczywiście nie spodziewajmy się cudów po tym programie. Nie jest to przecież drogi, komercyjny produkt na rozwój którego wydawane są setki tysięcy dolarów. Do okazyjnego rozpoznawania tekstu powinien jednak w zupełności wystarczyć. Warto również wspomnieć o kilku ograniczeniach programu. Najbardziej brakuje chyba możliwości przetwarzania w trybie wsadowym, przez co program pozwala na rozpoznawanie tylko jednej strony w danym momencie, co mocno spowolni proces konwersji dokumentów o dużej liczbie stron. Szkoda też , że autorzy programu nie pomyśleli nad opcją uczenia się na podstawie wskazówek użytkownika programu, co mogłoby poprawić skuteczność narzędzia.

Cena programu: bezpłatny
Obsługiwane systemy: Windows 2000, 2003, XP, Vista, Windows 7

Pobierz program


1 komentarz to “FreeOCR.net 3 – darmowy program do rozpoznawania tekstu”

  1. JustDoIt pisze:

    jeśli chodzi o OCR to polecam narzędzia optycznego rozpoznawania tekstu na http://konwertujplika.pl

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.