TCC/LE 13 – ulepszona linia komend CMD.exe

Dodał: admin listopad - 14 - 2011

Czasy, w których komputer obsługiwało się wyłącznie z poziomu wiersza poleceń bezpowrotnie minęły. Obecnie, w dobie graficznych i nastawionych na maksymalną wygodę interfejsów użytkownika, korzystanie z linii komend to domena przede wszystkim administratorów. Standardowe narzędzie wbudowane w system Windows jak zwykle nie powala swoim dopracowaniem. Lukę w funkcjonalności starają się za to wypełnić programiści, tworząc całkowicie darmowe zamienniki programu CMD.exe.

Wprawdzie TCC/LE 13 jest skierowany przede wszystkim do profesjonalistów, którzy zmuszeni są do pracy ze standardową linią komend systemu Windows, więc potencjalna grupa docelowa produktu jest dosyć wąska. Myślę jednak, że aplikacja ta może przypaść do gustu również zaawansowanym użytkownikom Windows, którzy przynajmniej kilkukrotnie musieli skorzystać z wiersza poleceń i mieli okazję poczuć niedociągnięcia standardowego rozwiązania.

Już po pierwszym uruchomieniu TCC/LE zauważymy pewne różnice w porównaniu do standardowego programu CMD.exe. Chociaż informacja o prawach autorskich jest inna, a komunikat o aktualnie otwartym folderze znajduje się w nawiasach prostokątnych, to samo korzystanie z programu jest dokładnie takie samo. W TCC/LE 13 możemy więc wywoływać te same komendy co w standardowej linii komend, a wywoływane polecenia będą wykonywane w identyczny sposób.

Po wgłębieniu się we wpisywane polecenia możemy jednak dostrzec, że  oba programy są trochę inne. Wystarczy wprowadzić np. polecenie”copy /?”, by przekonać się, że TCC/LE 12.11 udostępnia nam dużo więcej przełączników, dzięki którym możemy skopiować plik za pomocą protokołu FTP. Z kolei komenda DEL została m.in. wzbogacona o możliwość przenoszenia plików do systemowego kosza. Podobnie rzecz ma się z innymi poleceniami. Autorzy programu postarali się, by ich produkt posiadał wszystkie niezbędne funkcje, których brak w CMD.

Firma JP Software chwali się, że jej produkt wyposażony został we wbudowany język skryptowy, dzięki czemu pliki wsadowe mogą zostać rozszerzone o pętle, testy warunkowe, podprogramy i wiele innych dodatków. Komfort pracy z pewnością poprawia także możliwość precyzowania plików za pomocą kryterium daty, czasu, rozmiaru czy regularnych wyrażeń. a także funkcjonalność pozwalająca na przeglądanie historii wywoływanych komend oraz używanych katalogów. Jakby tego było mało, w TCC/LE zaimplementowano obsługę wtyczkę, dzięki czemu użytkownicy mają możliwość tworzenia nowych komend.

Producent: JP Software
Obsługiwane systemy: Windows 7 (32/64-bit),Windows Server, Windows Vista (32/64-bit), Windows XP
Cena: Darmowy

Plik instalacyjny: kliknij tutaj (3.4 MB)


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.