Samsung Galaxy Mini to najtańszy smartfon z rodziny Galaxy. W ofercie polskich operatorów jego cena oscyluje w granicach pięćdziesięciu złotych przy najtańszym abonamencie (cena rynkowa: ok. 500 zł.). Zaczynam od ceny ponieważ jest to najważniejsza zaleta tego telefonu, dzięki której naprawdę każdy może stać się jego posiadaczem. Wydajniejsze telefony z serii Galaxy (R, Gio czy świetnie oceniany Ace) to już wydatek o wiele poważniejszy, dlatego też po Mini sięga coraz większa liczba polskich abonentów przywiązanych do południowokoreańskiej marki. Docelową grupą odbiorców tego modelu Samsunga mieli być głównie młodzi użytkownicy, dla których Mini będzie pierwszym smartfonem (z systemem Android).
Mini prezentuje się stylowo. Niech nikogo nie zmyli nazwa – telefon jest tylko odrobinę mniejszy od innych modeli Galaxy, nie jest miniaturową wersją smartfona w stylu Xperia Mini Pro czy Nokii N97. Na pierwszy rzut oka nie odstaje od pozostałych modeli serii (Ace czy Gio) i jest odrobinę mniejszy od S czy S II (głównie za sprawą ekranu). Wykonany jest w całości z plastiku, materiał jednak wygląda na solidny i odporny na rysy. Ekran (3,14’’) oczywiście dotykowy (pojemnościowy, z funkcją multi-touch) o dość dobrych barwach i – niestety – nieco gorszych kątach widzenia. Na froncie telefon ma trzy przyciski zewnętrzne, na bokach obok portów (ładowania/USB oraz microSD) są jeszcze: przycisk zasilania i regulator głośności (brak spustu aparatu!). Z kwestii technicznych brakuje tylko szkła Gorilla, ale prawie żaden z modeli w tym przedziale cenowym takowego nie posiada.
Obsługa telefonu to przede wszystkim świetna funkcja siedmiu pulpitów, na których dodawać można różnego typu Widgety, skróty czy foldery. Dowolnie edytować można też menu główne. Ogólne zalety Androida uzupełnia kilka opcji operatora, z odczytywaniem gestów na czele. Spodobać się też może opcja przeciągania kontaktów, aby (w lewo) wysłać wiadomość lub (w prawo) wykonać połączenie. Podstawowe aplikacje biurowe, multimedialne i internetowe Mini obsługuje bez żadnych problemów, kilkanaście aktywnych procesów w tle zauważalne jest dopiero po włączeniu managera zadań. Bardzo wydajna bateria świetnie radzi sobie z dużym obciążeniem. Przy bardzo aktywnym użytkowaniu telefon rozładowuje się po dwóch dniach, co jest świetnym rezultatem.
Mini doskonale sprawdza się jako telefon muzyczny. Ma świetne dźwięki, dobrze funkcjonujące radio, z których to cech – po podłączeniu lepszych słuchawek – cieszyć się będą użytkownicy, którzy telefonu używają głównie jako przenośnego odtwarzacza. Ciekawe menu playera oraz sympatyczny layout radia uprzyjemniają słuchanie. Każdy audiofil powinien też zainstalować aplikację z equalizerem. Donośny i wyrazisty jest też głośnik, emitujący „czyste” dźwięki nawet przy maksymalnej głośności. Mimo świetnego odtwarzacza w Mini zaniedbano aparat: słaba rozdzielczość nagrywania (320×240) i brak lampy błyskowej sprawiają, że wielbiciele opcji foto-video będą bardzo zawiedzeni. I tylko przyzwoite zdjęcia oraz dodatki typu detektor uśmiechu, funkcja panoramy czy geotagging łagodzą nieco gorycz po fatalnych nagraniach. Mini – kończąc wątek multimedialny – doskonale radzi też sobie z niewymagającymi grami. Angry Birds czy GTA3 działają bez zarzutu, z czym konkurencja (w tym samym przedziale cenowym) czasami miewa problemy.
Ogromna zaleta Mini (co w zasadzie jest zasługą Androida) to świetna przeglądarka. Po stronach surfuje się płynnie – w zasadzie brak tylko flasha. Telefon otrzymamy z Androidem w ver. 2.2. co może wielbicielom unowocześnień przysporzyć kolejnych nerwów przy zdobywaniu aktualizacji. Z Mini – to chyba najważniejsza rzecz – pracuje się przyjemnie. Pulpity zaplanować można efektownie i/lub funkcjonalnie. Notatki głosowe, SWYPE, rozpoznawanie pisma i GPS powinny zadowolić też miłośników różnorodnych gadżetów. Samsung Galaxy Mini to rzeczywiście smartfon dla każdego – pod warunkiem, że jest początkującym lub średniozaawansowanym użytkownikiem. Eksperci muszą wydać dużo więcej i zakupić „większych” braci Samsunga Galaxy Mini.
Zalety
- Cena
- Dobre wykonanie
- Świetna wydajność (jak na takie parametry)
- Przeglądarka
- Odtwarzacz muzyczny
Wady
- Brak możliwości odtwarzania filmów w wysokiej jakości
- Brak lampy błyskowej i zewnętrznego spustu w aparacie
- Niska rozdzielczość nagrywania
Specyfikacja (za: www.samsung.pl):
- Waga netto 106,6 g
- Wymiary brutto 60,6 x 110,4 x 12,1 mm
- Procesor: 600MHz (MSM 7227-1)
- Ilość pamięci: 169 MB
- Czytnik kart pamięci microSD: do 32 GB
- Obsługa wiadomości MMS
- Odbiornik GPS
- Radio FM: automatyczne strojenie, RDS
- Tryb głośnomówiący
- Tryb offline
- Kalendarz
- Kalkulator
- Alarmy, przypomnienia
- Zegar i data
- Czas na świecie
- Notatki głosowe
- Widgety dostępne online
- SyncML
- Videostreaming
- Obsługiwane formaty plików audio: MP3, AMR (Nagr. głosowe), AAC+, WMA
- Obsługiwane formaty wideo: DivX, Xvid, H.263, MPEG4, ASF, WMV
- Bluetooth: 2.0
- Wi-Fi: 802,11 b/g/n
- Ekran:
- Wymiary 3,14″
- Rozdzielczość (w pikselach) 240 x 320
- Liczba kolorów 256 tys
- Technologie TFT
- Aparat
- Panel 3 Mpix
- Maksymalna rozdzielczość nagrywania 320 x 240
- Obsługiwane rozdzielczości: do 2 048 x 1 536
- Auto Focus
- Zoom cyfrowy, 3x
- ISO
- Tryb zdjęć: normalny, samowyzwalacz, sekwencyjny, panoramiczny
- Zaawansowane funkcje: detekcja uśmiechu, predefiniowane scenerie, efekty, geotagg
- Balans bieli: Auto/Daylight/Cloudy/Incandescent/Fluorescent
- Zawartość zestawu
- Bateria
- Ładowarka sieciowa
- Instrukcja obsługi