Microsoft Security Essentials wreszcie po polsku

Dodał: admin luty - 21 - 2010

microsoftsecessentials Dzisiejszy wpis będzie nieco odmienny od tych, jakie pojawiają się zazwyczaj na tym blogu. Nie będę bowiem przedstawiał informacji pozwalających uzyskać za darmo komercyjne oprogramowanie, a przedstawię program, który jest oferowany kompletnie za darmo do użytku domowego. Wpisując się w trend obecny na blogu od kilku dni, postaram zaprezentować się program antywirusowy będący dzieckiem firmy Microsoft – Microsoft Security Essentials. Niniejszy wpis dedykuję tym wszystkim, którzy cenią sobie ochronę antywirusową, a nie lubią się bawić w rejestracje lub zmianę antywirusa co 3 miesiące.

Impulsem do stworzenia notki o Microsoft Security Essentials nie jest wprowadzenie tego produktu na rynek, bo został on już wydany kilka miesięcy temu. Bardziej interesującym jest natomiast fakt, że Security Essentials jest od kilku dni dostępny w języku polskim. Z doświadczenia wiem, że część użytkowników komputerów słabo zna język angielski lub po prostu nie lubi obsługiwać programów komunikujących się w obcych językach. Właśnie dla nich najnowsza wersja może okazać się szczególnie atrakcyjna.

Kilka miesięcy temu miałem przyjemność testować ten produkt. O ile mnie pamięć nie myli był on jeszcze w fazie beta testów, a więc nie był w 100% ukończonym produktem. Chociaż produktu używałem krótko moja wrażenia są pozytywne. Po pierwsze cieszy bardzo mała waga programu – plik instalacyjny to tylko 7MB. Security Essentials nie był również szczególnie łakomy na pamięć operacyjną i zasoby systemowe. Jeżeli chodzi o obsługę programu to jest ona bardzo prosta. Część zaawansowanych użytkowników może być przerażona ubogością opcji konfiguracyjnych programu. Tak było i w moim przypadku. Niewielka konfigurowalność programu daje dziwne wrażenie jego niedopracowania i niskiej skuteczności.

Moich obaw na szczęście nie potwierdzają rankingi programów antywirusowych, w których Microsoft Security Essentials zajmuje lokaty w połowie, a czasem nawet w wyższej części rankingu. Jak wynika z testów, program ten dobrze radzi sobie wykrywaniem wszystkich znanych i groźnych wirusów. Niestety wykrywalność nowych zagrożeń jest niezadowalająca. Mimo wszystko testerzy wskazują, że aplikacja ta ma potencjał i jest warta zainteresowania.

Zgodnie z licencją Microsoft Security Essentials można wykorzystywać do użytku domowego, a także na komputerach domowych wykorzystywanych również do prowadzenia działalności gospodarczej.

Program można pobrać z polskiej witryny Microsoft – link poniżej. Jeżeli wcześniej na komputerze była instalowana angielska wersja aplikacji, to należy ją odinstalować przed instalacją Security Essentials w polskiej wersji językowej

http://www.microsoft.com/security_Essentials/default.aspx?mkt=pl-pl
(skopiuj i wklej)


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.