Szybki test: TuneUp Utilities 2010 +konkurs!

Dodał: admin wrzesień - 7 - 2010

tuneup-utilities-2010-box Jednym z bardzo częstych problemów dotykających użytkowników systemów Windows jest stopniowy spadek wydajności tego systemu w miarę upływu czasu. Doświadczanie na własnej skórze postępującej zmiany naszego demona szybkości w komputer o wydajności kilkuletniego rzęcha może prowadzić do poważnych frustracji, a w skrajnych przypadkach nerwic i innych zaburzeń psychicznych ;)

Na szczęście tą poważna lukę w funkcjonalności Windows wychwycili producenci oprogramowania, tworząc narzędzia służące do przywracania systemom szybkości jaką posiadały one świeżo po ich instalacji. W dzisiejszym teście sprawdziłem właśnie jeden z programów z segmentu aplikacji do przyspieszania i optymalizacji. Na warsztat poszła jedna z najbardziej rozpoznawalnych aplikacji w tej kategorii – TuneUp Utilities 2010.

Muszę przyznać, że aplikacja TuneUp Utilities jest moim ulubionym programem służącym do optymalizacji pracy systemu. Miałem okazję sprawdzić jego możliwości na kilkunastu różnych komputerach i za każdym razem efektem działania TuneUp Utitlities 2010 był odczuwalny wzrost szybkości działania systemu. W większości przypadków kilka kliknięć działało na komputer jak czarodziejska różdżka. Niestety miałem do czynienia również z bardziej skomplikowanymi przypadkami, gdy skorzystanie z aplikacji dawało tylko nieznaczne efekty, a dalszą optymalizację musiałem wykonywać za pomocą bardziej wyspecjalizowanych narzędzi.

Obecnie producenci oprogramowania dbają nie tylko o funkcjonalność swoich programów ale także o ich stronę wizualną. Nie inaczej jest w przypadku TuneUp Utilities 2010 – mamy tu do czynienia z ładnym i przejrzystym interfejsem. Ci z czytelników, którzy mieli okazję korzystać z poprzedniej wersji programu mogę się czuć trochę zagubieni, gdyż układ interfejsu został gruntownie przebudowany. Zmiany idą najprawdopodobniej w kierunku maksymalnego uproszczenia obsługi aplikacji, jednak starzy użytkownicy mogą mieć przez chwilę kłopot ze znalezieniem bardziej zaawansowanych funkcji.

tuneup-utilities-2010-main-window

Główne okno programu TuneUp Utilities 2010

Główne okno TuneUp Utilities 2010 zostało podzielone na 4 główne sekcje pozwalające na działanie w odpowiednich sektorach optymalizacji: Konserwacja systemu, Zwiększanie wydajności, Napraw problemy oraz Dostosowywanie systemu Windows.

Sekcja Konserwacja systemu pozwala na utrzymywanie sytemu Windows w dobrej kondycji umożliwiającej komfortowe korzystanie z komputera. W domyślnej konfiguracji program automatycznie wykona wszelkie czynności składające się na wspomnianą sekcję stosując kilkudniowe odstępy między kolejnymi powtórzeniami i  wykorzystując momenty, w których komputer pozostaje w stanie bezczynności. Na czynności te składa się oczyszczanie i defragmentacja rejestru, usuwanie nieprawidłowych skrótów, odzyskiwanie pamięci, optymalizacja uruchamiania i zamykania systemu, a także defragmentacja dysków twardych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wykonywać poszczególne funkcje samodzielnie korzystając z rozwijanej listy Wszystkie funkcje.

Sekcja Zwiększanie wydajności pozwala na stworzenie indywidualnego profilu na podstawie, którego program zarekomenduje najkorzystniejsze ustawienia systemu i przeglądarek internetowych, pozwalające na dalsze zwiększenie szybkości działania systemu. Skorzystanie z tej funkcji sprowadza się do wypełniania krótkiej ankiety. Na jej podstawie TuneUp Utilities przedstawi nam w formie zaleceń funkcje systemu, które warto zmienić. Oczywiście możemy je przejrzeć i samodzielnie zdecydować, które z nich rzeczywiście warto zastosować.

Z kolei sekcja Napraw błędy to to prosty moduł pozwalający na wykrycie nieprawidłowych ustawień systemu wpływających niekorzystanie na wydajność jego pracy. Warto również rozwinąć listę Wszystkie funkcje i przejrzeć dostępne tam narzędzia. Moduł Usuń typowe problemy pozwala na przykład na rozwiązanie najczęstszych problemów, o które użytkownicy pytają na forach internetowych. Sekcja ta zawiera również tak przydatne moduły jak narzędzie do odzyskiwania przypadkowo skasowanych plików czy menadżer procesów.

Ostatnia sekcja Dostosowywanie systemu Windows to narzędzia do wykończenia procesu optymalizacji systemu poprzez kosmetyczne zmiany systemu od strony wizualnej. Znajdziemy tu więc funkcje pozwalające na indywidualne dopasowanie ekranu rozruchowego, stylu systemu Windows, menu Start oraz paska zadań, a także zarządzenie efektami i animacjami.

tuneup-utilities-2010-konserwacja

TuneUp Utilities 2010 w akcji

W rozwijanej liście Więcej funkcji umieszczonej w górnej części głównego okna programu znajdziemy również kilka ciekawych modułów, m.in. narzędzie do bezpiecznego usuwania niepotrzebnych nam już plików oraz edytor rejestru, który ucieszy bardziej zaawansowanych użytkowników komputera.

Chociaż podczas mojej długiej już przygody z poprzednimi wersjami programu nigdy nie spotkałem się z niepożądanymi skutkami optymalizacji, to warto wspomnieć, że TuneUp Utilities 2010 został wyposażony w moduł Rescue Center pozwalający na cofnięcie wszelkich zmian dokonanych za pomocą programu. Jest to moim zdaniem bardzo ważna funkcjonalność pozwalająca na bezpieczne korzystanie z aplikacji również przez mało doświadczonych użytkowników. Niestety nigdy nie korzystałem z tej funkcji – bo program nie dał mi żadnych ku temu powodów ;) – nie mogę więc wypowiedzieć się co do jej funkcjonalności.

Recenzja programu nie byłaby pełna gdybym nie wspomniał o nowej funkcji Turbo. Jest to moduł, który – po wcześniejszym jego skonfigurowaniu – pozwala na uruchomienie dodatkowego „dopalacza” za pomocą jedynie jednego kliknięcia. Program w trybie Turbo wyłączy wszelkie funkcje systemu wpływające ujemnie na szybkość pracy systemu i pozwoli tym samym na wykrzesanie dodatkowej mocy.  Tryb ten służy do doraźnego przyspieszania systemu i jego włączenie oczywiście wiąże się ze zmniejszeniem funkcjonalności Windows.

PODSUMOWUJĄC: TuneUp Utilities to świetne narzędzie pozwalające na szybką i prostą optymalizację systemu dającą widoczne rezultaty. Obsługa programu nie powinna sprawić problemów nawet początkującym użytkownikom. Istotną zaletą jest również polska wersja językowa aplikacji.
MINUSY: Wysoka cena programu.

Cena: 150 zł
Producent:  TuneUp

KONKURS: Dwie dożywotnie licencje na TuneUp Utilities 2010

Dzięki hojności producenta mam dla  2 licencje uprawniające do korzystania z pełnej wersji TuneUp Utilities 2010. Co trzeba zrobić by zgarnąć licencję?

1. Zapisz się do newslettera jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś;
2. Napisz komentarz pod niniejszym wpisem. Dozwolona pełna dowolność wypowiedzi. Możecie napisać dlaczego chcecie zdobyć ten program, podzielić się swoimi doświadczeniami w optymalizacji, napisać coś o TuneUp Utilities jeżeli już z niego korzystaliście lub po prostu podziękować producentowi za jego hojność albo… zaskoczcie mnie czymś zupełnie innym ;)

Konkurs trwa do końca tygodnia, a więc do niedzieli 12 września, do godz 24:00. Szczęśliwców wskaże algorytm losujący dostępny na stronie random.org. Nie zapomnijcie wpisać w odpowiednie pole komentarza swojego adresu e-mail lub nicku, które użyliście zapisując się do newslettera. Życzę powodzenia!


13 komentarzy to “Szybki test: TuneUp Utilities 2010 +konkurs!”

 1. FreeGhost pisze:

  Moim zdaniem TuneUp Utilities to jeden z najlepszych programów do optymalizacji i zarządzania systemem.
  W tej chwili używam wersji 2009 i sprawdza się na prawdę doskonale,więc chyba grzechem byłoby nieskorzystanie z tej promocji :)

  Dzięki!

 2. nevosz pisze:

  Kiedyś z programiku korzystałem – wersja 2007 angielska, był dobry, ale zrezygnowałem na korzyść innego! Przeszedłem na CCleaner, ale doświadczyłem, że potrafił wyciąć niektóre biblioteki w systemie. Obecnie przeszedłem z XP na Seven. Dobrze by było coś posiadać do czyszenia kompa ze śmieci. Chcę wrócić do sprawdzonego już TuneUp, ale po polsku. Piszę się na lickę, może się uda!!!

 3. Miałem przyjemność wygrać ten program w wersji chyba 2008 w poprzednich latach i obecnie po tym doświadczeniu stałem się jego wiernym fanem, entuzjastą.Dzieki nie mu nie trzeba być wytrawnym informatykiem czy rzeczowym znawcą czy to Visty czy XP aby doprowadzić swój PC do względnego porządku za pomocą jednego kliknięcia.wydaje mi się,że skuteczność tego programu jest fantastyczna i dzieki niemu zapomniałem co to zaśmiecone dyski,duplikaty,stare wpisy czy pogubione wpisy.Oceniam go na 10/10
  Pozdrawiam

 4. senior38 pisze:

  Zakupiłem TuneUp Utilites w grudniu 2009 r.Jestem z niego bardzo zadowolony.Wszystko robi za mnie a komputer znacznie przyspieszył.Jest to program ktorego można nazwać kombajnem.Usunie wszystkie problemy związane z kompuerem: usunie zbędne pliki usunie niepotrzebne programy zdefragmentuje dyski,upiększy stronę logowania i wiele innych rzeczy.Polecam wszystkim naprawdę warto.

 5. Orion pisze:

  TuneUp Utilities to moim zdaniem jeden z lepszych programów do kompleksowej optymalizacji systemu. Chcialbym go wygrać bo swego czasu uzywałem wersji 2007…
  Jak patrzę na screen to interfejs wersji 2010 przypomina mi trochę wygladem Nortona 360….ADHU

 6. korus pisze:

  świetny program,mozna o nim powiedzieć tylko same dobre rzeczy i wszystkim, go polecam serdecznie bo jest naprawde dobry i skuteczny.

 7. milymlody pisze:

  Super program nawet dla laików, wystarczy jedynie czytać o zastosowaniu funkcji w razie wątpliwości. Polecam szczerze!

 8. Ewa pisze:

  Miałam okazję używać oprogramowanie TuneUp Utilities w roku 2008, kiedy była posiadaczkom bardzo budżetowego laptopa na którym otwarcie każdej aplikacji wiązało się z długim czasem oczekiwania. Program okazał się strzałem w 10, ponieważ zoptymalizował cały system Windows – każda operacja odbywała się zdecydowanie szybciej. Teraz kiedy udało mi się uzbierać trochę funduszy i kupić nowego netbooka, który towarzyszy mi w każdej chwili ze względu na małe rozmiary również szukam aplikacji, która przyspieszy mi działanie systemowych funkcji. Oczywiście googlowałam w celu uzyskania opinii o TuneUp w wersji 2010 i już jestem przekonana do ponownego wyboru tego kombajnu. Dzięki za artykuł. Pozdrawiam

 9. Jerzy pisze:

  Mam wersję 2010 którą dostałem przy zakupie 2009 ale moja strona otwarcia wygląda jak zapisana na maszynie zwykła kartka w kolorze czrno białym dlaczego.To co reklamujecie na tej stronie to cudo.

 10. Ptoku pisze:

  Wiadomo pewnie każdemu, że zoptymalizowany komputer chodzi szybciej, sprawniej, nie spowalnia i nie zawiesza się gdy uruchamiamy jakąś grę, film, program, czy po prostu gdy chodzimy po stronach w sieci… Nie każdy potrafi grzebiąc w systemie poustawiać wszystko tak jak trzeba. Można na oko próbować jak ktoś się nie zna lecz nie zawsze wyjdzie i nie zawsze pomoże utworzenie punktu przywracania gdy się ma talent Hehe :) Tune Up ma kolega i chwali sobie program bardzo. Szkoda, że już nie chce bym optymalizował mu systemu. Fajnie by było mieć TuneUpa, bo jest łatwy w obsłudze i można cofać jak się coś źle zrobi… hehe :)
  elo…

 11. kamilia03 pisze:

  najlepszy z najlepszych,nie spotkałam lepszego niz ten ,jako kobieta nie bardzo znajaca sie na komputerach dzieki temu cudenku moge zrobic wszysstkie operacje jedym przyciskiem i problem z glowy.

 12. xnorbert pisze:

  Njlepszy program na świecie, ponieważ najlepiej optymalizuje Windowsa. Ma dużo świetnych funkcji i opcji. Nawet najmniej zaawansowani będą umieli się nim obsłużyć. W dodatku jest jeszcze po polsku a to jest właśnie dodatkowy atut. Miałem przyjemność testować ten program i poprostu genialny jest. Lepszego programu nie widziałem niż ten. Naprawdę polecam to bombowy program do optymalizacji i wydajności systemu. Jest wart kupna i używania go. Super.

 13. Andrzej pisze:

  Program jest rewelacyjny max.optymalizuje system.Jest przejrzysty,szybki i prosty w obsłudze.

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.