Test darmowych antywirusow 2011 na DP

Dodał: admin listopad - 23 - 2010

Pod koniec ubiegłego tygodnia jeden z najbardziej popularnych polskojęzycznych serwisów dotyczących oprogramowania komputerowego – Dobre Programy – opublikował ciekawy autorski test darmowych programów antywirusów. W stosunku do różnych rankingów i testów publikowanych w czasopismach komputerowych pojawiają się bardzo często zarzuty, że są one sponsorowane przez producentów oprogramowania antywirusowego i tym samym mają one niewiele wspólnego z prawdą. Publikacja DP ma być z kolei testem całkowicie niezależnym. Jego wyniki są dosyć zaskakujące, stąd też uważam, że warto się z nimi zapoznać chociażby po to, by skonfrontować je z innymi publikowanymi testami ;)

Chłopaki z DP podeszli do tematu od strony praktycznej biorąc pod uwagę nie tylko liczbę wykrytych wirusów i czas wykonania skanowania, ale także sprawdzili aplikacje antywirusowe pod kątem zużycia czasu procesora oraz pamięci RAM i pliku wymiany. Na cele badania zgromadzono pakiet ponad 20 tysięcy złośliwych programów.

Pierwsze miejsce przypadło Avastowi, uważanemu za lidera darmowego oprogramowania antywirusowego. Test potwierdził dużą wykrywalność programu oraz umiarkowane zużycie zasobów systemowych. Zaskoczeniem jest wysokie drugie miejsce dla Comodo Antivirus. Brąz przypadł antywirusowi ze stajni AVG.

Wielkim rozczarowaniem okazało się pakiet Microsoft Security Essentials z wykrywalnością na żenująco niskim poziomie niespełna 30%. Test pokazał również dosyć słabą skuteczność i wydajność oprogramowania Pandy, działającego w innowacyjny sposób, tj. przy wykorzystaniu chmury obliczeniowej.

Wyniki testu opublikowanego na DP w odniesieniu do niektórych programów różnią się dosyć mocno od innych rankingów oprogramowania antywirusowego publikowanych w Internecie. Czy test ten jest najbardziej wiarygodny czy należy raczej patrzeć na niego z przymrużeniem oka? Myślę, że możemy brać go pod uwagę nie bardziej niż inne tego typu publikację, bowiem – jak się okazuje w praktyce – najlepszym testem są indywidualne odczucia i doświadczenia każdego z użytkowników.

Więcej o teście darmowych programów antywirusowych


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.