Proaktywna ochrona komputera z DefenseWall HIPS

Dodał: admin grudzień - 22 - 2010

defensewall-main Rozglądając się za ciekawym i skutecznym oprogramowaniem zabezpieczającym, oprócz tradycyjnych antywirusów i pakietów zabezpieczających natrafimy również na aplikacje nowej generacji określane jako HIPS (Host-based Intrusion Prevention System). Zasada działania tego typu narzędzi opiera się na niesygnaturowej detekcji zagrożeń i szkodliwego oprogramowania. Program skupia się na analizie zachowania konkretnej aplikacji,  następnie określa czy jest ona potencjalnie niebezpieczna. Wśród tej grupy narzędzi wchodzi również DefenseWall HIPS, który chciałbym dzisiaj Wam przedstawić.

Wśród widocznych na pierwszy rzut oka atutów tego programu wymienić należy jego niewielką wagę – plik instalacyjny to zaledwie 4MB – oraz polską wersję językową aplikacji. Zaraz po uruchomieniu instalatora DefenseWall zostaje wyświetlony komunikat, który bardzo dobrze oddaje istotę tego narzędzia, stąd też pozwoliłem sobie na jego zacytowanie:

DefenseWall oferuje silną proaktywną ochronę Twojego komputera. Zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa przy minimalnym wysiłku z Twojej strony. Główną zasadą działania DefenseWall jest wydzielenie aplikacji na dwie odrębne grupy: zaufane i niezaufane oraz ochrona rejestru, a także plików przed modyfikacjami przez aplikacje niezaufane.
Dodając przeglądarki internetowe, komunikatory, programy E-mail i P2P do grupy aplikacji niezaufanych, żadne z automatycznie pobranych przez te programy zagrożeń, nie zainfekuje Twojego systemu z powodu restrykcji narzucanych przez DefenseWall.

Po szybkiej instalacji wystarczy zrestartować komputer by cieszyć się zaawansowaną ochroną oferowaną przez DefenseWall. Program rezyduje w zasobniku systemowym i na bieżąco monitoruje uruchamiane aplikacje przydzielając je do grupy zaufanych lub niezaufanych aplikacji.  Przykładowo uruchomienie świeżo pobranego z Internetu programu skutkuje wyświetleniem przez DefenseWall informującego, że aplikacja została uruchomiona z lokalizacji zdefiniowanej jako strefa pobierania i w związku z tym jesteśmy proszeni o określenie czy program ten ma zostać uruchomiony jako zaufany czy też jako niezaufany. Za każdym razem jesteśmy informowani również o tym, że jeżeli nie jesteśmy pewni jak postąpić, należy uruchomić plik jako niezaufany.

Opcje programu dostępne w menu kontekstowym

Opcje programu dostępne w menu kontekstowym

Oprócz tego przed każdorazowym uruchomieniem jakiegokolwiek pliku wykonywalnego możemy kliknąć na nim prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wywołać polecenia pozwalające m.in na uruchomienie aplikacji jako niezaufanej lub zaufanej, niezaufanej z dostępem do Internetu, lub określić czy inne aplikacje niezaufane mogą modyfikować ten plik.

Zobaczmy co jeszcze oferuje nam ta aplikacja. Po otwarciu schludnego głównego okna programu, za pośrednictwem zaledwie jednego kliknięcia zyskujemy dostęp do kilku ważnych funkcji. Pierwszą z nich jest możliwość przeglądania modyfikacji wykonanych zarówno na plikach jak i w rejestrze systemu. Możemy również skasować wszystkie modyfikacje wykonane po określonym momencie działania komputera. Kolejny przycisk umożliwia szybki dostęp do aktualnej listy zaufanych i niezaufanych programów. Oczywiście mamy również możliwość dowolnej modyfikacji zawartości tych dwóch grup. Trzeci z kolei przycisk oznaczony jako tryb Bank/Zakupy umożliwia bezpieczne skorzystanie z bankowości internetowej oraz zrobienie zakupów w sieci. DefenseWall w tym trybie zamyka wszystkie niezaufane aplikacje oraz uruchamia w bezpiecznym trybie przeglądarkę internetową. Najważniejszy zaś przycisk oznaczony jako Zatrzymaj Atak, pozwala na szybkie zneutralizowanie wszystkich potencjalnie groźnych elementów uruchomionych w systemie.

Monit pozwalający określić typ aplikacji

Monit pozwalający określić typ aplikacji

Oprócz tak podstawowych i przyjaznych przeciętnemu użytkownikowi funkcji, DefenseWall oferuje również wiele zaawansowanych opcji konfiguracyjnych umożliwiających indywidualne dopasowanie reguł działania programu. Znajdziemy tu więc możliwość definiowania wykluczeń plików i kluczy rejestru, definiowanie zabezpieczonych plików, a także wspomnianych wcześniej obszarów pobierania. Są tu także funkcje pozwalającą na ochronę zasobów systemowych, kontrolę modułów uruchamianych po restarcie systemu, a także definiowanie wykluczeń aplikacji do przechwytywania obrazów. Program pozwala także na utworzenie hasła chroniącego przed niepowołanym dostępem do opcji konfiguracyjnych.

Jak widać więc, DefenseWall HIPS to potężne narzędzie, które w połączeniu z tradycyjnymi sposobami zabezpieczenia komputera potrafi stworzyć prawdziwą cyfrową twierdzę. W Internecie możemy znaleźć szereg testów wideo pokazujących, że jest to całkiem ciekawy i warty zainteresowania program.

Interfejs programu: polski
Cena: 30$ / ok. 90zł
Producent: SoftSphere Technologies


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.