Microsoft Office Starter 2010 za darmo?

Dodał: admin listopad - 26 - 2011

W ciągu kilku ostatnich dni Internet obiegła informacja o możliwości całkowicie darmowego pobrania pakietu biurowego Microsoft Office Starter 2010 wprost z serwerów Microsoftu. Wśród dostępnych plików znalazła się nawet polska wersja językowa pakietu. Oferta wygląda na bardzo ciekawą, skąd więc znak zapytania przy tytule wpisu. Otóż sam plik instalacyjny jest jak najbardziej legalny, bo nie pochodzi z żadnych pirackich źródeł. Problem pojawia się jednak po przejrzeniu zapisów licencyjnych, które umożliwiają korzystanie z tego produktu raczej wąskiemu gronu odbiorców.

Co to jest Microsoft Office Starter 2010?

Jeżeli kupowaliście komputer z preinstalowanym systemem Windows, to jest duża szansa, że mieliście już styczność z tym produktem. Producenci sprzętu bardzo często dołączają go do swoich produktów, a jeżeli wierzyć informacjom publikowanym w Internecie, Microsoft wręcz płaci producentom po kilka dolarów za każdą instalację.

Sam Microsoft tak opisuje Microsoft Office Starter 2010 na swojej stronie internetowej:

Pakiet Microsoft Office Starter 2010 wstępnie załadowany na komputerach umożliwia użytkownikom domowym natychmiastowe wykonywanie najbardziej typowych i podstawowych zadań. Pakiet Office Starter zawiera tylko programy Microsoft Word Starter 2010 i Microsoft Excel Starter 2010, czyli wersje programów Microsoft Word i Excel z ograniczoną funkcjonalnością i treściami reklamowymi. Pakiet Office Starter jest dostępny tylko w wersji oprogramowania wstępnie załadowanego na niektóre nowe komputery z możliwością uaktualnienia do pełnej wersji pakietu Office w dowolnym momencie.

Jest to więc ograniczona funkcjonalnie wersja standardowego pakietu Microsoft Office 2010, która ma pomóc zaznajomić się z możliwościami tego produktu i zachęcić nas do kupna płatnego wydania. Jakkolwiek wygląda to na zwykły produkt demo, jest to jednak w pełni funkcjonalny, acz ubogi w funkcje pakiet biurowy. Nie ma więc mowy o wersji próbnej, która wygaśnie po kilkunastu dniach działania. Co ciekawe niektórzy wręcz twierdzą, że mimo ograniczeń pakiet Microsoft Office Starter 2010 jest dużo lepszym rozwiązaniem niż całkowicie darmowe pakietu biurowe.

O co chodzi z tym całym zamieszaniem?

Na zagranicznych serwisach branżowych pojawiły się linki prowadzące wprost do plików instalacyjnych pakietu Microsoft Office Starter 2010 wprost na serwerach Microsoftu. Tym samym skorzystanie z nich umożliwia instalację wspomnianego produktu na każdym komputerze, a nie tylko na tych, na których ów pakiet był dostarczony przez producenta. Pojawia się jednak pytanie o zgodność tego typu działań z zapisami umowy licencyjnej dla Microsoft Office Starter 2010.

I tak np. administratorzy serwisu Ghacks pod wpisem dotyczącym tej „promocji” sugerują, że pliki instalacyjne są ogólnodostępne i każdy zainteresowany może je pobrać. Wobec tego używanie Microsoft Office Starter 2010 przez użytkowników, którzy nie mieli go na swoim komputerze również będzie całkowicie legalne. Co więcej autorzy tekstu wskazują, że takie działanie jest jak najbardziej korzystne dla firmy Microsoft, wobec czego producent ten nie powinien zgłaszać żadnego sprzeciwu wobec tego typu prób instalacji. Nie sposób nie zgodzić się z argumentacją, że pakiet ten jest całkowicie leglany, wszak pochodzi on z oficjalnych serwerów firmy Microsoft, a nie z pirackich zasobów ;)

Jak trafnie jednak stwierdza jeden ze współautorów serwisu Dobre Programy, zapisy licencyjne Microsoft Office Starter 2010 są jednak nieubłagane i jasno stwierdzają, kto może korzystać z tego produktu w zgodzie z dołączoną do niego licencją:

Office Starter 2010 jest podstawowym pakietem biurowym, w którym wyświetlane są reklamy, dostępnym tylko w przypadku zakupu nowego komputera. Ten pakiet musi być wstępnie załadowany na nowe komputery na etapie produkcji. Pakiet Office Starter 2010 nie jest dostępny w przypadku komputerów, które zostały już wcześniej wyprodukowane. Na przykład, nie można zainstalować pakietu Office Starter 2010 na komputerach oferowanych przez odsprzedawców, nawet jeżeli są to zupełnie nowe komputery.

Tak więc zgodnym z licencją wykorzystaniem wspomnianych plików instalacyjnych w mojej opinii będzie np. instalacja pakietu przez użytkownika, który kupił komputer z pakietem Microsoft Office Starter 2010, usunął całkowicie ów program ze swojego komputera, po czym stwierdził, że chce ponownie skorzystać z tego produktu. Jako, że licencja na Microsoft Office Starter 2010 jest bezterminowa, ma on do tego pełne prawo.

Pozostaje jeszcze kwestia przypadku, w którym użytkownik komputera samodzielnie składa swoją maszynę, a następnie chce zainstalować pakietu Microsoft Office Starter 2010. Zgodnie z opisami na stronach Microsoftu osoba taka mogłaby zostać uznana za producenta sprzętu komputerowego. Wnikliwa lektura dostępnych materiałów nie pozostawia jednak wątpliwości, że oferowanie pakietu na wyprodukowanych przez siebie maszynach jest uzależnione od zakupu stosownej licencji dla producentów, która daje możliwość preinstalacji pakietu na składanych komputerach. Tak więc i w tym przypadku korzystanie z plików instalacyjnych również nie będzie zgodne z zapisami licencji.

Gdzie znajdę pliki instalacyjne Microsoft Office Starter 2010

Pliki instalacyjne, wokół których powstał cały ten szum, są ciągle dostępne w na serwerach Microsoftu. Jeżeli uważacie, że należycie do grupy klientów, którzy mogą korzystać z pakietu w zgodzie z zapisami licencyjnymi, to nie ma przeszkód żeby je pobrać. Linki publikuje np. wspomniany wcześniej serwis Ghacks. Jak twierdzą autorzy tamtego tekstu, pakiet jest dostępny w wielu wersjach językowych, wystarczy tylko skopiować link i podmienić fragment odsyłacza odpowiadający za wersję językową, np. dla angielskiej jest to „en-us”, a dla polskiej będzie to „pl-pl”.


9 komentarzy to “Microsoft Office Starter 2010 za darmo?”

 1. AQ pisze:

  Czy to nie trial działający zaledwie 60 dni?

 2. Oskar pisze:

  AQ: nie to nie jest trial, na 100% ;)

 3. AQ pisze:

  Dzięki Oskar

 4. uwe pisze:

  jak odpalic na xp?

 5. admin pisze:

  @uwe Nie masz szans, żeby odpalić ten pakiet na XP – tylko Vista i siódemka. Jest to pewnie związane z twardą polityką wygaszania wsparcia dla przestarzałego – w mniemaniu Microsoftu – systemu.

 6. zxt pisze:

  To nie M$ płaci producentom, tylko producenci płacą:
  5$ – jeżeli zainstalują tylko office
  2$ – jeżeli dorzucą Windows Live i Bing Bar (a stroną główną w IE będzie Bing, itp.).

  Jaki producent ma z tego zysk?
  Większą atrakcyjność sprzedawanego produktu – Office w cenie komputera.

 7. admin pisze:

  @zxt
  No właśnie, wyraźnie jest o tym mowa w informacjach na temat licencji tego produktu, stąd zdziwiły mnie informacje o tym że Microsoft płaci producentom, publikowane przez niektóre serwisy. Zapewne autorzy nie zajrzeli do źródeł.

  Wyciek linków najwyraźniej nie spodobał się MS bo pliki instalacyjne zostały już usunięte. Z tego co zauważyłem to instalatory już otrzymały drugie życie dzięki serwisom hostującym pliki ;) Funkcjonowanie drugiego obiegu nie zmienia niestety kwestii niezgodności z licencją.

 8. Tomek pisze:

  Ja u siebie miałem starter. No właśnie miałem. Zainstalowałem triala 60 dni a po deinstalacji okazało się, że do startera wrócić nie mogę z powodu błędu modułu szybka instalacja. I co teraz?. Nie chce się naprawić. Ściągnąłem te inki gdy były aktywne, ale nic. Naprawić się nie da i już. Obejdzie się bez łaski.

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.