Najlepsze antywirusy 2011 roku według PCmag

Dodał: admin listopad - 18 - 2011

Do końca bieżącego roku pozostało jeszcze dobrych kilkadziesiąt dni, a branżowy serwis PCmag postanowił już teraz podsumować m.in. nowości na rynku oprogramowania i wybrać najlepsze zdaniem jego recenzentów produkty. Oczywiście tak przedwczesne posumowanie roku ma na celu zasugerowanie nam ciekawych produktów tuż przed zbliżającym się szałem zakupowym. Nie wiem jak bardzo niezależny był wybór tych swoistych „perełek”, ale warto przyjrzeć się, jakie produkty antywirusowe zostały wyróżnione.

Katalog najlepszych produktów z szeroko pojętej branży nowych technologii jest dosyć spory, ale w tym wpisie skupie się na tym, co chyba czytelników TechnetBloga interesuje najbardziej, czyli nagrodzonych produktach antywirusowych i pakietach zabezpieczających. PCmag w obu tych kategoriach wybrał po dwa produkty, którym przyznał odpowiednio złoty i srebrny medal. Redaktorzy oprócz przedstawienia swoich faworytów, zaopatrzyli tekst w stosowną argumentację, którą przy okazji postaram się streścić.

Najlepszy program antywirusowy

Kaspersky? Avast? Comodo? Nic z tych rzeczy ;) Złoty model za najlepszy produkt antywirusowy tego roku niespodziewanie przypadł… programowi Webroot SecureAnywhere Antivirus. Zdziwieni? W takim razie sprawdźmy czym ów produkt zachwycił recenzentów PCmag.

Webroot SecureAnywhere Antivirus został doceniony przede wszystkim za innowacyjność. Ten bardzo młody produkt w niczym nie przypomina poprzednich dzieł firmy Webroot. Aplikacja została wyposażona w moduł analizy behawioralnej działający w chmurze, dzięki czemu produkt jest bardzo lekki i zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Co więcej antywirus uzyskał świetne noty w teście wykrywania i neutralizacji złośliwego oprogramowania. Wadą skanerów działających w chmurze jest ich zależność od łączności z Internetem. Webroot SecureAnywhere Antivirus potrafi jednak analizować wszelkie uruchamiane procesy i ich zachowania nawet bez połączenia z siecią, a w momencie jego nawiązania niezwłocznie przetwarza zebrane dane, co dosyć mocno zaimponowało testerom PCmag.

Drugie miejsce i srebrny medal przypadły antywirusowi firmy Symantec, co mnie osobiście wcale nie zdziwiło ;) Norton Antivirus 2012 został nagrodzony za bardzo dobry mechanizm wykrywania i neutralizacji złośliwego oprogramowania, którego skuteczność potwierdziły zarówno testy recenzentów PCmag jak i raporty publikowane przez niezależne laboratoria.

Najlepszy pakiet zabezpieczający

Po przejrzeniu wyników z tej kategorii czeka nas kolejne zaskoczenie. Okazuje się bowiem, że na podium goszczą ponownie oba wymienione wcześniej produkty, tyle że w odwrotnej kolejności. Najwyraźniej rozwiązania obu tych firm musiały mocno spodobać się autorom podsumowania.

Złoto przypadło produktowi Norton Internet Security 2012 nie tylko za bardzo dobry silnik antywirusowy, ale również za świetnie sprawującą się zaporę, która skutecznie blokuje wszelkich intruzów nie zaprzątając przy tym głowy użytkownika. Recenzenci docenili produkt Symanteca również za bardzo skuteczny mechanizm antyphishingowy, blokujący nawet bardzo świeże strony wykradające dane, a także za filtr antyspamowy, który okazał się bardzo dokładny i nie zanotował żadnych fałszywych alarmów. Notę końcową podniosło również niewielkie zapotrzebowanie na zasoby systemowe i ogólna lekkość działania pakietu, co przed laty było prawdziwą bolączką tego produktu.

Drugie miejsce dla Webroot SecureAnywhere Complete, zdaniem autorów, należało się przede wszystkim za wspominany wcześniej świetny i skuteczny silnik antywirusowy. Dodatkowe plus produkt zebrał za bardzo dobrze przygotowany menadżer haseł oraz funkcjonalny i elastyczny moduł do tworzenia kopii zapasowych i synchronizacji plików.

Tak jak już wspominałem, nie dziwi mnie obecność na podium produktów marki Norton, bo sam uważam tegoroczne wydania za bardzo udane. Zaskoczyła mnie natomiast wysoka pozycja oprogramowania marki Webroot, bo szczerze mówiąc nie miałem wcześniej okazji zapoznać się z ich funkcjonalnością. Jeżeli ktoś z Was testował już antywirus Webroot to czekam na wasze opinie ;)


5 komentarzy to “Najlepsze antywirusy 2011 roku według PCmag”

 1. tadeusz242 pisze:

  Najlepszym pakietem zabezpieczającym jest ESET Smart Security 5.0.94.0

 2. Roman pisze:

  Tsa ? A skąd to niby wiesz ?

 3. Realista pisze:

  Ściema jak zwykle ,ciekawe ile dostaliście za reklamę tych produktów.Od zawsze najlepszy jest Kaspersky Internet Security 2012

 4. Maks pisze:

  Panowie , po co sie sprzeczac , wiadomo ze kazdemu uzytkownikowi potrzebna jest „rozna” ochrona . Pierwszy- mniej wymagajacy ktoremu starczy np.CIS-darmowy lub inny pakiet intenet security. Drugi to ten bardziej wynagajacy ktory potrzebuje najlepszej ochrony :

  1.Norton Internet Security 2012
  2.Esset Smart Security i Kaspersky Internet Security 2012
  3.Trudno Powiedziec :)

  Mialem wszystkie zainstalowane,kazdy ok pol roku . Sa godne uwagi
  szybkie , skuteczne i samooblugowe, lekkie dla systemu . Mam nadzieje ze wyjasnilem to najprosciej jak umialem…dzieki za uwage :)

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.