HbbTV – Telewizja hybrydowa już w Polsce!

Dodał: admin czerwiec - 16 - 2012

W związku z faktem, że obecnie w mediach bezapelacyjnym tematem numer jeden są mistrzostwa EURO 2012 niemal niezauważona została wiadomość, że zaledwie kilka dni temu nad Wisłę oficjalnie dotarła hybrydowa telewizja HbbTV. Już kilka miesięcy temu mówiło się, że TVP planuje uruchomienie HbbTV, a Euro będzie ku temu świetną okazją. Telewizja publiczna słowa dotrzymała i teoretycznie wszyscy Polacy przy okazji oglądania rozgrywek piłkarskich mogą cieszyć się tą nowinką. Dlaczego teoretycznie? Okazuje się, że źródłem problemu są producenci telewizorów, którzy nie oferują jeszcze powszechnego wsparcia dla HbbTV.

Co kryje się pod pojęciem telewizji hybrydowej? Hybrid Broadcast Broadband TV to technologia opracowana przez konsorcjum HbbTV, której założeniem jest kolejny krok w celu zatarcia granicy pomiędzy tradycyjną telewizją a Internetem. Standard HbbTV ma łączyć w sobie tradycyjną transmisję telewizyjną z treściami multimedialnymi dostarczanymi za pośrednictwem łącza internetowego. Już z tak pobieżnego opisu technologii wynika, że jest ona skierowana do posiadaczy nowoczesnych telewizorów, wyposażonych w gniazdo ethernet lub moduł Wi-Fi.

HbbTV już w TVP1 i TVP2, TVN testuje

Telewizję hybrydową testowała Telewizja Polska. Próby najwyraźniej zostały zakończone pomyślnie, bo TVP już oficjalnie poinformowała o możliwości korzystania z możliwości, jakie daje HbbTV. Nowa technologia jest dostępna na kanałach TVP1 HD, TVP2 HD, TVP1 oraz TVP2. Póki co dobrodziejstwa telewizji hybrydowej możemy wykorzystać podczas oglądania mistrzostw europy. TVP przygotowała aplikację dzięki, której transmisja z meczów uzupełniana jest o bieżące informacje o stanie rozgrywki w postaci m.in. statystyk. Użyć przezroczystego tła pozwala na włączenie aplikacji TVP z jednoczesną możliwością komfortowego oglądania meczu.

W sieci możemy odnaleźć informację, że zainteresowanie technologią HbbTV wyraził również TVN, który swoją aplikację testuje obecnie na kanale TVN HD. Póki co wdrażanie telewizji hybrydowej nie spotkało się natomiast z wyraźnym entuzjazmem po stronie operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych.

HbbTV od TVP strzałem w dziesiątkę?

Już po kilkudziesięciu godzinach od wdrożenia telewizji hybrydowej TVP nie omieszkała wydać oficjalnego komunikatu, w którym telewizja pochwaliła się zainteresowaniem nową technologią ze strony widzów. Według stanowiska Telewizji Polskiej start HbbTV w Polsce zakończony został sukcesem. Nadawca nie omieszkał również przytoczyć konkretnych liczb. Jeżeli w chwili czytania tego artykułu stoicie to lepiej zajmijcie wygodne i stabilne miejsce siedzące, bo rząd wielkości może zwalić z nóg. W pierwszym dniu mistrzostw z HbbTV skorzystało aż 4200 odbiorników telewizyjnych.

Przyrównując ten wynik do liczby widzów, jaką przed odbiorniki przyciągnął mecz Polska – Grecja (ponad 15 milionów), można jedynie wymownie się uśmiechnąć. Z drugiej jednak strony największym obecnie hamulcem ograniczającym dostępność HbbTV w Polsce jest brak wsparcia ze strony producentów telewizorów.

Philips obiecuje wsparcie, posiadacze Samsungów radzą sobie sami

Jak donosi serwis hbbtv.pl, Philips w oficjalnym komunikacie prasowym poinformował, że odbiorniki tego producenta będą wspierać telewizję hybrydową. Według zapewnień aplikacja HbbTV Euro2012 jest już dostępna dla właścicieli urządzeń Philips Smart TV wyprodukowanych w 2011 i 2012 roku. Do korzystania z dobrodziejstw aplikacji jest oczywiście wymagane połączenie z Internetem. Jednocześnie producent zapewnia, że prowadzi intensywne prace w celu zaoferowania aplikacji HbbTV posiadaczom wszystkich telewizorów, które standard ten będą w stanie obsługiwać.

Powodów do zadowolenia nie mają natomiast właściciele telewizorów marki Samsung. Modele z linii Smart TV jak na razie nie oferują oficjalnie możliwości korzystania z HbbTV, a sam producent nie jest w stanie stwierdzić czy będzie prowadził prace w celu umożliwienia korzystania z telewizji hybrydowej w swoich produktach, ani kiedy by to miało nastąpić. W Internecie pojawiły się jednak nieoficjalne instrukcje i poradniki, których celem jest wymuszenie uruchomienia HbbTV na telewizorach Samsung Smart TV. Internauci w menu konfiguracji zmieniają kod kraju na Niemcy lub Włochy, gdzie telewizja hybrydowa jest już przez Samsunga wspierana. Niestety owa sztuczka nie spisuje się zbyt dobrze i nie wszystkim zainteresowanym udaje się uruchomić aplikację od TVP.

 


1 komentarz to “HbbTV – Telewizja hybrydowa już w Polsce!”

  1. Paweł Tutka pisze:

    Dokładna lista modeli telewizorów wspierających HbbTV dostępna jest na stronie http://hbbtv.pl

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.