Mimo, że Samsung bardzo dobrze zadomowił się na rynku tabletów z systemem Android, to koreańskiemu gigantowi ciągle mało. Producent szykuje się już do podboju rynku tabletów z systemem Microsoft Windows RT na pokładzie, mimo że dokładna data jego premiery nie jest jeszcze znana. Przedstawiciele Microsoftu informują, że nowy system dla urządzeń mobilnych światło dzienne ujrzy w październiku. I wtedy też w sprzedaży ma pojawić się pierwszy tablet Samsunga z Windows RT na pokładzie.

Windows RT to specjalna odmiana nowego systemu operacyjnego Microsoftu, przeznaczona dla urządzeń z procesorami ARM. Tym samym gigant z Redmond celuje tu w rozwijający się w bardzo szybkim tempie segment tabletów. Co ciekawe instalacja programów w Windows RT ma być możliwa tylko za pośrednictwem sklepu Windows, analogicznego do chociażby Google Play. Microsoft zapowiedział także, że nowy system zostanie zaoferowany wyłącznie producentom sprzętu, nie będzie go więc można zobaczyć na sklepowych półkach.

 

Branżowe plotki mówią, że Samsung nawiązał głęboką współpracę z Microsoftem i ciężko pracuje nad tym, by jego produkt przeszedł do historii jako pierwszy na rynku tablet z systemem Windows RT. Prace są na tyle zaawansowane, że Samsung będzie w stanie swój tablet wypuścić do sprzedaży jeszcze w październiku tego roku, a więc wraz z przewidywaną premierą Windows 8.


Specyfikacja techniczna nowego tabletu póki co pozostaje jedynie w sferze plotek i domysłów. Na obecną chwilę wiadomo jednak, że sercem urządzenia będzie pochodzący od firmy Qualcomm procesor Snapdragon. Jeżeli ta wiadomość okaże się prawdziwa, to Samsung tym samym będzie mógł pochwalić się przy okazji mianem producenta pierwszego tabletu z Windows RT, który nie będzie napędzany przez układ Nvidia Tegra.

Microsoft za pomocą nowego systemu Windows RT zamierza podjąć bezpośrednią walkę z Apple o bardzo intratny rynek tabletów. Samsung natomiast najwyraźniej skwapliwie chce wykorzystać tę sytuację i wykroić sobie wielki kawałek świeżo upieczonego tortu, zgodnie z zasadą „pierwszy bierze wszystko”. Przedstawiciele Samsunga w chwili obecnej nie chcą jednak oficjalnie w żaden sposób komentować doniesień o pracach nad tabletem z Windows RT.

źródło: TechRadar, Bloomberg / fot. Microsoft

 


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.