Test tabletu Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (GT-P5100)

Dodał: admin lipiec - 30 - 2012

Mamy środek sezonu urlopowego, a jako że pogoda w zeszłym tygodniu przynajmniej częściowo dopisywała, więc zapewne większość z Was spędziła go na odpoczynku. W moje ręce wpadł natomiast jeden z flagowych urządzeń Samsunga – tablet Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (GT-P5100) toteż ostatnie kilka dni spędziłem na pracowitym i skrupulatnym katowaniu tego urządzenia ;) Druga odsłona Galaxy Tab ma oczywiście być nie tylko lepsza od swojego poprzednika, ale nawet pretendować do miana zabójcy iPada 3. Sprawdźmy więc co potrafi Samsung Galaxy Tab 2 w wersji 10.1 cala.

Informacje techniczne

Na początek tradycyjna już część opisu testowanego sprzętu czyli garść informacji technicznych.  Testowany Samsung Galaxy Tab 2 10.1 to tablet wyposażony w ekran LCD o przekątnej 10.1 cala oraz rozdzielczości 1280×800 pikseli. Urządzenie napędzane jest dwurdzeniowym procesorem Cortex-A9 taktowanym z częstotliwością 1 GHz. Do naszej dyspozycji oddano 1 GB pamięci RAM, a testowany model został wyposażony w 16 GB wbudowanej pamięci flash. Pojemność urządzenia możemy poszerzyć dzięki wbudowanemu gniazdu kart pamięci. W Galaxy Tab 2 10.1 znajdziemy dwie kamery – tylną 3-megapikselową oraz przednią 0,3 megapiksela. Atrakcyjnym i użytecznym dodatkiem jest wbudowany modem 3G z obsługą LTE. Całość pracuje pod kontrolą Androida 4.0. Głodnych większej ilości parametrów technicznych odsyłam na strony producenta ;)

Pierwsze wrażenie

Jak wiadomo nie od dziś, większość klientów kupuje sprzęt oczami, toteż rolą rolą designerów jest przygotowanie ciekawego projektu urządzenia, a marketingowców – przygotowanie miłego dla oka opakowania. W przypadku Samsung Galaxy Tab 2 10.1 dostajemy zgrabne i eleganckie białe opakowanie, które swoją stylistyką budzi nieodparte skojarzenia z produktami firmy Apple, która jest nota bene śmiertelnym wrogiem Samsunga ;)

Samsung nie zdecydował się jednak na powielenie koncepcji Steve-a Jobsa w kwestii doniosłej roli momentu rozpakowywania sprzętu. Nie liczmy tu na całą – z góry zaplanowaną przez producenta -ceremonię odpakowywania i wydobywania w odpowiedniej kolejności poszczególnych elementów zestawu. Pod pokrywą pudełka od razu czeka na nas przedmiot zakupu. Bezpośrednio pod nim znajdziemy zaś pozostałe akcesoria.

Sam tablet Galaxy Tab 2 10.1 to zgrabne i eleganckie urządzenie. Samsung znany jest z dobrej i cieszącej oko stylistyki swoich sprzętów oraz korzystania z dobrych rozwiązań innych producentów, co czasami naraża tego producenta na spore kłopoty ;) (patrz: wojny pomiędzy Samsungiem a Apple). Mimo to Samsunga Galaxy Tab 2 10.1 nie sposób pomylić z iPadem, a tablet został bardzo dobrze przygotowany. Urządzenie jest cienkie i lekkie, dobrze trzyma się go w dłoniach, a obudowa nie skrzypi ani nie trzeszczy podczas korzystania ze sprzętu.

Przy okazji omawiania pudełkowego zestawu chciałbym zwrócić uwagę na funkcjonalną ładowarkę urządzenia, którą coraz częściej stosują również inni producenci. Do Samsunga Galaxy Tab 2 10.1 została dołączona dwuczęściowa ładowarka składająca się z kabla USB oraz ładowarki-wtyczki wyposażonej w gniazdo USB. Dzięki temu możemy zabierając ze sobą ładowarkę, zawsze mamy przy sobie również kabel USB umożliwiający podpięcie urządzenia do komputera i szybkie przetransferowanie danych na i z komputera. Życie pokazuje, że często kabel USB jest nagle potrzebny w najmniej oczekiwanym momencie, a taki sposób budowy ładowarki znacząco zwiększa prawdopodobieństwo, że będziemy mieli wtedy akurat pod ręką odpowiedni kabelek. Do pełni szczęścia brakuje tylko ładowarki samochodowej, chociaż bodaj żaden producent nie dorzuca standardowo takich dodatków do swoich urządzeń.

W pudełku z Samsung Galaxy Tab 2 10.1 znajdziemy również króciutką instrukcję obsługi, która zaznajomi nas z podstawową funkcjonalnością urządzenia. Niestety broszurka o wielkości karty kredytowej wypełniona tekstem o mikroskopijnej czcionce nie zachęca do zapoznania się z jej treścią, a dla części posiadaczy tego sprzętu czytanie tej instrukcji może sprawić poważne trudności. Szkoda, że Samsung wzorem innych producentów nie zdecydował się na przygotowanie dużego i przejrzystego folderu, który już po rzucie okiem pozwoli na zaznajomienie się z podstawową funkcjonalnością i sposobem obsługi.

Korzystanie z urządzenia

W zasadzie podczas korzystania z tego typu sprzętu czynnikiem najbardziej wpływającym na komfort obsługi jest sam system operacyjny. W przypadku Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (GT-P5100) jest to świeży i intuicyjny Android ICS. Skupmy się jednak na aspektach sprzętowych, które wpływają na sposób korzystania z urządzenia.

Na pierwszy ogień idzie ekran. Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (GT-P5100) jest w materiałach marketingowych chwalony przede wszystkim za bardzo dobrej jakości panel LCD. I rzeczywiście – wyświetlacz jest jasny, kolory żywe a kąty widzenia bardzo przyzwoite. Pod tym względem nie można mieć do tabletu żadnych uwag. Problematyczne może stać się jedynie korzystanie z Samsung Galaxy Tab 2 10.1 w pełnym słońcu, chociaż osobiście należę do osób, które podczas korzystania z urządzenia na zewnątrz szukają chociaż odrobinę zacienionych miejsc i wtedy korzystanie z tabletu jest naprawdę wygodne.


3 komentarze to “Test tabletu Samsung Galaxy Tab 2 10.1 (GT-P5100)”

  1. janek pisze:

    Android w tab2 nie obsługuje flesha i nie pooglądamy wielu filmów. Szkoda bo za te kase mamy ładny łapacz kużu i niewiele wiecej. ps. co to mnie obchodzi ze google nie jest obsługiwane przez flesha pleyera w A4.0

  2. Newhousik pisze:

    Bzdura, na każdym androidzie doinstalujecie flesha. Zniknął on ze sklepu androida bo taka jest polityka Adobe który chcę go uśmiercić, ale wystarczy go poszukać w necie bo jest dostępny.Przy okazji jak można ten tekst nazwać „testem”.

  3. fri.K pisze:

    @janek Tyle samo Cię to obchodzi, co Adobe Twój los. Bo to nie Google tutaj winne, a właśnie Adobe. Albo winni są Ci, którzy kożystają z zamkniętego oprogramowania, bo jedna firma może robić co chce i nie liczyć się z innymi. Następnym razem kożystaj z OpenSource.

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.