Telewizja hybrydowa wreszcze w telewizorach Samsung

Dodał: admin sierpień - 6 - 2012

No i wreszcie właściciele inteligentnych telewizorów marki Samsung doczekali się tej pozytywnej wiadomości. Polski oddział Samsunga poinformował, że interaktywna telewizja hybrydowa HbbTV od dziś jest już oficjalnie dostępna dla polskich użytkowników telewizorów Samsung Smart TV. W związku z tym, że Samsung to największy gracz na polskim rynku odbiorników telewizyjnych, HbbTV może wreszcie dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

 

Jeżeli jeszcze nie wiecie o co chodzi z tą całą telewizją hybrydową to śpieszę z krótkim wyjaśnieniem. Hybrid Broadcast Broadband TV to technologia opracowana przez konsorcjum HbbTV, której założeniem jest kolejny krok w celu zatarcia granicy pomiędzy tradycyjną telewizją a Internetem. Standard HbbTV ma łączyć w sobie tradycyjną transmisję telewizyjną z treściami multimedialnymi dostarczanymi za pośrednictwem łącza internetowego. Podczas oglądania tradycyjnych programów telewizyjnych, dzięki zainstalowanej w telewizorze aplikacji widz ma możliwość równoległego dostępu do dodatkowych danych. W trakcie meczów EURO2012 aplikacja TVP wyświetlała dodatkowe informacje o zawodnikach, statystyki, itd.

Szkoda, że Samsungowi nie udało się przygotować odpowiedniej aplikacji przed Mistrzostwami Europy, bo aplikacja zapowiadała się ciekawie, ale właśnie ze względu na słabe wsparcie ze strony producentów, z dobrodziejstw telewizji hybrydowej skorzystało relatywnie niewielu użytkowników. Dzięki ostatniemu ruchowi Samsunga ta sytuacja ma się zmienić. Przypomnijmy, że HbbTV było dla dostępne dla właścicieli telewizorów Samsung… ale nie w Polsce. Polacy musieli więc kombinować ze zmianą kodu kraju w ustawieniach telewizora, co jednak nie zawsze dawało oczekiwany efekt.

Polski oddział Samsunga dostrzegł jednak zainteresowanie polskich widzów tą nowinką i zdecydował się na stworzenie dedykowanej aplikacji:

„Uważamy, że usługa HbbTV ma potencjał koegzystencji z platformą Samsung Smart TV. Dlatego w czerwcu podjęliśmy decyzję o wsparciu tej technologii w Polsce. Po przeprowadzeniu w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym niezbędnych testów, które uwzględniały wymagania i specyfikacje wszystkich polskich obecnych oraz potencjalnych nadawców treści HbbTV, udostępniliśmy usługę na telewizorach Smart TV z serii E. Samsung Smart TV jest obecnie najbardziej rozbudowaną platformą, która udostępniania różnorodne treści na ekranie telewizora za pośrednictwem Internetu. Warto też zaznaczyć, że cały czas odnotowujemy wzrost liczby podłączeń telewizorów do Internetu. Do czerwca tego roku Polacy podłączyli do sieci łącznie ponad 200 tysięcy urządzeń – telewizorów Samsung Smart TV, odtwarzaczy oraz kin domowych z funkcją Smart TV.” -– powiedział Grzegorz Stanisz z firmy Samsung Electronics Polska.

Niestety z dobrodziejstw telewizji hybrydowej póki co będą mogli skorzystać tylko posiadacze telewizorów serii E, czyli najnowszej rodziny odbiorników telewizyjnych. Ci, którzy kupowali swoje Smart TV w zeszłym roku muszą obejść się smakiem. W oficjalnym komunikacie prasowym brak jest informacji na temat ewentualnego wsparcia dla HbbTV w starszych telewizorach z serii D i C. W chwili obecnej ciężko spekulować na ten temat, ale można spodziewać się, że producent poprzestanie na najnowszej serii odbiorników.

Jak uruchomić telewizję hybrydową w telewizorach Samsung?

Szczęśliwcy posiadający odbiorniki telewizyjne z najnowszej serii E nie powinni mieć większych problemów z uruchomieniem telewizji hybrydowej. W oficjalnym komunikacie firmy Samsung znalazła się krótka instrukcja uruchomienia HbbTV:

W celu aktywowania dostępu do usługi HbbTV w telewizorach Samsung Smart TV serii E, wystarczy podłączyć urządzenie do internetu i dokonać aktualizacji oprogramowania, jeśli system zgłasza taką konieczność. Następnie wymagane jest pobranie darmowej aplikacji HbbTV Widget ze sklepu Samsung Apps i zainstalowanie jej na telewizorze. Po uruchomieniu aplikacji należy przełączyć telewizor do trybu „stand by”, a następnie włączyć go ponownie. W dalszej kolejności wymagana jest zmiana ustawień w Menu, gdzie w zakładce „System” wybieramy „Kanał z danymi – Włączone” i już możemy cieszyć się dostępem do treści przesyłanych w ramach telewizji hybrydowej HbbTV.

Telewizja hybrydowa dostępna jest obecnie na kanałach TVP1, TVP1 HD, TVP2 oraz TVP2 HD odbieranych za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Działanie telewizji hybrydowej możemy wypróbować np. na transmisjach z Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

źródło: Samsung / fot. Samsung


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.