Recenzja programu WinRAR 4.20

Dodał: admin październik - 2 - 2012

WinRAR 4.20 to najnowsze dzieło firmy RARLAB do kompresowania i archiwizacji naszych ważnych danych. Program ten posiada własny format archiwum – RAR, oprócz tego obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty plików w tym także jeden z najbardziej znanych czyli ZIP. WinRAR to potężne narzędzie ze sporymi możliwościami. Firma RarLab ma spore doświadczenie w tworzeniu programu ponieważ pierwsza wersja programu została wydana w 1993 roku, czyli 19 lat temu co robi wrażenie.

Na początku zajmijmy się sprawą ceny programu. Standardowa cena programu dla jednego użytkownika wynosi ok. 140 zł. Wersja WinRAR + Maintenace Package która przez rok daje możliwość aktualizacji do nowszych wersji, priorytetową pomoc producenta poprzez e-mail oraz ponowne wysłanie zagubionego klucza licencyjnego w ciągu 48 godzin. W sprzedaży jest również wersja WinRAR EDU/STUDENT która jest przeznaczona dla studentów oraz instytucji edukacyjnych, zaś jej cena wynosi ok. 105 zł. Dla zwykłego domowego użytkownika wystarczy wersja standardowa. Czy warto wydać 140 złotych na ten program ? Patrząc na ceny podobnych programów które są podobne myślę że warto zainwestować w ten program.

Wygląd programu

Co do wyglądu programu można mieć zastrzeżenia, domyślne ikony są nieco przestarzałe. Jednak jest na to sposób, można pobrać z Internetu różne motywy do WinRAR. Z nowym motywem nasz WinRAR będzie wyglądać bardziej atrakcyjnie a co za tym idzie użytkowanie będzie przyjemniejsze. Domyślny wygląd widzimy na załączonym zrzucie. Zachęcam bardzo do zmiany wyglądu każdego użytkownika. W innych programach tego typu interfejs wygląda znacznie lepiej, za zwyczaj nowe wersje programów są dostosowane do wyglądu Windows 7. Moim zdaniem autorzy programu powinni trochę popracować nad wyglądem ponieważ nie jest on pierwszej świeżości, a tak jak wspomniałem w porównaniu z innymi archiwizerami wypada blado.

Obsługa i możliwości

Swój przegląd zacząłem od wyglądu programu, nie bez powodu. Jedyną drobną wadą WinRARa jest właśnie niedopracowany wygląd. Teraz sprawdźmy obsługę i możliwości jakie posiada omawiany przeze mnie program. W tej dziedzinie WinRAR wypada już znakomicie. Program jest niezwykle prosty w obsłudze a ponadto ma małe zużycie zasobów systemowych. Chcąc zarchiwizować jakiś plik po prostu klikamy PM i wybieramy odpowiednią opcję. Jest to dziecinnie proste. Przy tworzeniu pliku archiwum z dodatkowymi opcjami takimi jak np. dodawanie hasła jest również mało skomplikowane. Przy pakowaniu dużych plików które chcemy udostępnić innym osobom bardzo przydatne jest dodawanie danych naprawczych do archiwum. Z własnego doświadczenia wiem że jest to ogromnie przydatna opcja bo nie raz pobierając jakiś plik z Internetu okazywało się że jest on uszkodzony, jednak w przypadku gdy są dane naprawcze można oczywiście naprawić plik. Kilka razy właśnie w ten sposób ratowałem swoje pliki archiwum i mogę potwierdzić że to działa – uszkodzony plik da się naprawić jeśli przy tworzeniu archiwum były dodane dane naprawcze. Dla użytkowników którzy są laikami w dziedzinie kompresowania plików i z WinRARem mają do czynienia pierwszy raz pomocna jest opcja Pomocnik. Pozwala ona rozpakować archiwum, utworzyć nowe archiwum oraz dodać pliki do istniejącego archiwum, czyli prościej mówiąc podstawowe operacje związane z archiwami plików. Kreator prowadzi nas krok po kroku.

Język programu

Tutaj WinRAR również dostaje ode mnie dużego plusa. Program jest w całości spolszczony. Próbowałem znaleźć chodźmy jedną opcję po angielsku tak jak jest to w niektórych programach ze część jest przetłumaczona i niektóre sekcje nie, lecz nie znalazłem nic w języku angielskim. Również cały plik pomocy jest w naszym języku więc śmiało można zaglądać do Pliku pomocy nawet jeśli słabo znamy angielski czy niemiecki. Oprócz języka polskiego WinRAR posiada również wiele innych tłumaczeń co nie dziwi bo program ten jest znany na całym świecie.

Podsumowanie

WinRAR należy do zdecydowanie najlepszych programów w swoim rodzaju. Posiada wszystkie potrzebne funkcje. Bardzo ważne że WinRAR działa bardzo sprawnie. Po instalacji program na dysku zajmuje zaledwie kilka MB co z pewnością możemy zaliczyć do zalet bo inne programy tego typu zajmują nawet kilkadziesiąt MB więcej. Myślę że warto kupić licencję na ten program ponieważ program mimo iż nie jest tani to jest wart swojej ceny czym można się przekonać testując wersję Trial, jednak z pewnością większość czytelników Technetblog miała do czynienia z omawianym przeze mnie programem. WinRAR to symbol najpopularniejszego formatu archiwum RAR.

Autor: Tester7 komentarzy to “Recenzja programu WinRAR 4.20”

 1. Aguarius pisze:

  Niedawno była promocja w której można było kupić program za 6,99 złotych! Oczywiście bez Maintenace Package, ale i tak było warto skorzystać o ile miało się cynk.

 2. Hokus pisze:

  Możesz podac cynk na adres tej strony z promocją? Nieważne czy jest jeszcze aktualna, może kiedyś wznowią. Pozdrawiam

 3. Aguarius pisze:

  A proszę: https://shop.rarlab.com/16/purl-rarlabexpTR?x-v=420&x-src=rrlb&x-bl=5&x-a=32&x-lp=exp

  Nawet dzisiaj jest taniej, trzeba odznaczyć ptaszki i wychodzi niecałe 80 pln

 4. Stanisław pisze:

  Uważam że program WinRAR jest drogi.Ja używam bezpłatnego IZArc.Formaty plików obsługiwane przez program to:7-ZIP, A, ACE, ARC, ARJ, B64, BH, BIN, BZ2, BZA, C2D, CDI, CAB, CPIO, DEB, ENC, GCA, GZ, GZA, HA, IMG, ISO, JAR, LHA, LIB, LZH, MBF, MDF, MIM, NRG, PAK, PDI, PK3, RAR, RPM, TAR, TAZ, TBZ, TGZ, TZ, UUE, WAR, XXE, YZ1, Z, ZIP, ZOO.Program pod względem wykonywanych zadań nie ustępuje WinRAR.Po co płacić?

 5. Bjourne pisze:

  I like using the WinRAR Wizard which is simple straightforward and not cryptic like some popular compression tools. The splitting to several parts of an existing or created file is great as this is needed especially when sending compressed files via email. You can also do archiving in the background without affecting the system resources. Password organization from a drop-down list is good and the report generation is superb when you do a lot or archiving this is really needed. Best of all as we work and intercat with our customers it is easy to send/receive email with RAR files as all of them (our customers) are also using WinRAR and they 200+! Would like to upgrade from version so I joined in this giveaway. Thank you! :)

 6. constantine pisze:

  WinRAR offers a convenient Profiles feature which gives you a leeway to save configurations so you can easily use them, say, a profile for office-stuff or profile for home-stuff and the like. Also has PocketRAR, a cellular phone apps for Windows-based cell phones, plus a command line interface for Mac OS X / Linux computers.

  Compresssion speeds can be adjusted and this I like embedding of text comments n your archive. RAR archives take up less space than ZIP files too. Though this is not free I believe it is what drives the devs to work it out to be a better-leaner archiver, development for the tool is ver good and constant!

  Kindly consider me for this contest and congratulations!

 7. Jacksparrow12 pisze:

  Thanks for conducting this fabulous contest. Outstanding review. WinRAR is an excellent compression and archiving tool. I like it very very much. This tool is very easy to use, compresses files to its minimum size and importantly enables low consumption of system resources which no other compression tool can. Hope that I could win this contest. So please count me in the draw. Awaiting for a Genuine License key ! Thanks !
  Best Regards :)

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.