Recenzja programu Total Commander

Dodał: admin listopad - 16 - 2012

Po dłuższej przerwie znów postanowiłem napisać recenzję dla Technetblog. Tym razem zajmę się bardzo znanym programem a mianowicie Total Commanderem. Program ten zdecydowanie zalicza się do tych z najwyższej półki. Ostatnia moja recenzja dotyczyła Directory Opus a więc jednego z konkurentów Total Commandera. Jednak najlepszy w kategorii menedżerów plików jest niewątpliwie Total Commander.

 

Informacje o programie:

Autorem programu jest Christian Ghisler. Program jest rozprowadzany na licencji shareware a więc wymaga kupna licencji. Oficjalną stroną Total Commander jest: http://www.ghisler.com/ Strona ta jest w języku angielskim, zapraszam więc także na polską stronę: http://totalcmd.pl/ Jak już wspomniałem Total Commander wymaga kupna licencji tak więc należy wspomnieć o cenie. Średnia cena wynosi około 150zł za jedną licencję. Wersja STUDENT jest nieco tańsza i kosztuje około 120zł.

Total Commander (dawna nazwa to Windows Commander) jest liderem wśród programów do zarządzania plikami na dysku. Jak każdy program tego typu Total Commander posiada dwa okienka dzięki czemu szybciej możemy wykonywać operacje na plikach. Total Commander jest bardzo rozbudowany i posiada ogrom możliwości. Program jest w całości po polsku.

Menu główne programu:


Widok dwu okienkowy. Na samym spodzie mamy podane skróty klawiszowe do najważniejszych operacji czyli podglądu, edycji , kopiowania, przenoszenia, tworzenia katalogu, usuwania, oraz zamykania aplikacji. Domyślnie zaznaczony jest widok pełny tak jak widać to na zdjęciu. Total Commander zastępuje domyślny Eksplorator Windows. Domyślne przeglądanie plików w Windows nie jest wygodne. Jak widać dwa okna znacząco ułatwiają operowanie na plikach.

Funkcje Total Commandera:

Zmień atrybuty

TC pozwala zmieniać atrybuty do plików. Odbywa się to znacznie łatwiej niż domyślnie oferuje to Windows. Do wyboru są 4 atrybuty co widać na zdjęciu. Po określeniu atrybutów wystarczy zatwierdzić i TC nadaje danemu plikowi wybrane przez nas parametry. Ja zmieniłem datę oraz „Tylko do odczytu”. Po ponownym wybraniu opcji Zmień atrybuty widać że faktycznie parametry mojego pliku zostały zmienione.

Podziel plik


Z tej opcji korzystałem niejednokrotnie. Jeżeli np. mamy jakiś plik i chcemy nagrać go na płytę czy pendrive żeby przenieść go na inny komputer a w całości się nie zmieści to polecam skorzystać z tej opcji. Na zdjęciu przedstawiłem możliwe do wybory warianty podziału pliku. Potem gdy już mamy podzielone pliki to możemy je łatwo scalić.

Spakuj/Rozpakuj


Total Commander może pełnić rolę archiwizatora. Jak widać program obsługuje wszystkie znany formaty archiwów. Dodatkowo mamy szereg innych opcji przy archiwizacji danych w tym także jest Szyfrowanie. Po wybraniu tej opcji TC będzie wołał o wpisanie hasła, a następnie musimy je potwierdzić.

Skoro możemy „pakować” pliki to oczywiście też TC oferuje rozpakowywanie archiwów. TC wcale nie ustępuje skutecznością i szybkością typowym programom do tych celów jak np. znany WinRAR.

Żeby poznać wszystkie możliwości programu potrzeba naprawdę sporo czasu. Total Commander jest niezwykle rozbudowany. Nie dziwię się że uważany jest on za lidera menedżerów. Próbowałem już kilka rodzajów tego typu oprogramowania, nie będę wymieniał ich nazwy ale zdecydowanie najlepiej pracuję mi się właśnie z Total Commanderem.   Myślę że tyle ile ten program będzie rozwijany to tyle będzie on „królem” :)

Podsumowanie

Praca z programem jest bardzo przyjemna. Obsługa jest niezwykle prosta. Total Commander jest najlepszy w swojej klasie. Można się o tym przekonać czytają opnie użytkowników na temat tego programu. Cena programu nie jest wysoka biorąc pod uwagę jakie możliwości ma ten program. Można powiedzieć że Total Commander jest kombajnem do operacji na plikach. Dużym plusem jest to że Total Commander nie pożera dużych zasobów komputera dzięki czemu pracuje bardzo stabilnie i szybko oraz nie ma problemów z zawieszaniem się. Operacje są wykonywane naprawdę bardzo szybko. Z początku obsługa może wydawać się trudna nowym użytkownikom ale z czasem gdy nabierzesz doświadczenia – praca z programem staję się bardzo przyjemna i nie będziesz już musiał korzystać z domyślnego Eksploratora Windows.

Autor: Tester


6 komentarzy to “Recenzja programu Total Commander”

 1. spamcop pisze:

  Czemu ma służyć ten artykuł? Bo nazwanie jego recenzją to chyba megalomański zapęd…

  Co to ma być? Recenzja? Mam wrażenie, że odrobinę autora przerosła. Opisanie własnych wrażeń to jedno, a opisanie tylko 3 wybranych funkcji programu w sekcji „Funkcje Total Commandera” to dość żałosne wypociny ;) Jeśli ktoś nie używał do tej pory TC, z pewnościa go nie użyje, bo pomyśli, że program ma 3-4 funkcje (opisane).

  TC posiada w wersji podstawowej, dziesiatki, jak nie setki dużo bardziej wyrafinowanych i przydatnych funkcji i przede wszystkim NIE ZASTĘPUJE explorera, tylko można go używać zamiast…
  Jeśli autor tej „recenzji” ;) nie rozumie rożnicy to smutne.

  Lepiej zająć się innym pożytecznym zajęciem (obieranie ziemniaków? ;), niż płodzić takie pseudoartykuły. A jak już się do tego bierze, należy zrobić to profesjonalnie.

  pozdrawiam

 2. Ptoku pisze:

  Ale na szczęście jest wśród nas ktoś, kto TC zna bardzo dobrze (nie @spamcop? :D ) i skoro aż tyle wie, to pewnie bardzo chętnie napisze swoją własną recenzję (którą pewnie administrator strony chętnie opublikuje) opisując w niej bardzo wyczerpująco każdą z tych setek funkcji jaką oferuje ten program i żeby jeszcze było ciekawiej porówna je z innym menadżerem plików (np z darmowym FreeCommander, który zresztą moim skromnym zdaniem jest wygodniejszy w użyciu niż TC :) )

 3. AQ pisze:

  A ja się zgadzam z autorem recenzji, że: „praca z programem jest bardzo przyjemna. Obsługa jest niezwykle prosta. Total Commander jest najlepszy w swojej klasie.” Czekam na bardziej wyczerpujący materiał od trolla podpisującego się: spamcop, albo niech wraca do tych swoich ziemniaków :)

 4. lec pisze:

  jakkolwiek by nie patrzec recenzja nie powinna byc przewodnikiem po programie, jak sadze autor omowil te funcje, ktore jego zdaniem byly interesujace

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.