Szybka recenzja: DAEMON Tools Pro Advanced

Dodał: admin listopad - 28 - 2012

DAEMON Tools Pro Advanced jest dobrze znanym programem do emulacji wirtualnych napędów. Program oferuje szereg dodatkowych opcji związanych z emulacją napędów wirtualnych. Obsługuje wszystkie znane typy plików (tzw. obrazów) *.mdx, *.mds/*.mdf, *.iso, *.b5t, *.b6t, *.bwt, *.ccd, *.cdi, *.bin/*.cue, *.ape/*.cue, *.flac/*.cue, *.nrg, *.isz Wersja Pro Advanced obsługuje maksymalnie 32 napędy wirtualne.

DAEMON Tools jest dostępny w kilku wersjach. Ja zajmę się wersją Pro Advanced. Oficjalna strona programu http://www.daemon-tools.cc jest w języku polskim. Tam znajdziemy informacje dotyczące pozostałych wersji programu. Cena wersji Pro Advanced – €34.90(dane z oficjalnej strony). W trakcie instalacji musimy określić czy aktywować pełną wersję czy też testową. Plik instalacyjny waży niecałe 20 MB, ja pobrałem go ze strony producenta. Po instalacji program na dysku zajmuje około 45 MB.

Po przebrnięciu przez instalację uruchamiamy program. Program jest dostępny po polsku, nie musimy nic zmieniać w ustawieniach ponieważ program domyślnie uruchomi się w języku polskim. Na screenie widać menu główne DAEMON Tools. Wszystkie narzędzia są łatwo dostępne, interfejs jest bardzo czytelny i przejrzysty. A więc już na początku duży plus dla DAEMON Tools.

Możliwości:

A więc zobaczmy jak radzi sobie DAEMON Tools Pro Advanced. Wkładamy płytę do napędu i uruchamiamy narzędzie tworzenia obrazu dysku. Do dyspozycji jest wiele opcji do określenia. Na początku oczywiście należy wybrać napęd i prędkość odczytu. Potem można również wpisać własną nazwę dla obrazu oraz określić gdzie na dysku ma zostać zapisany tworzony obraz. W tej zakładce należy jeszcze określić format. Domyślnie jest to MDX, ja przewarznie stosuję format ISO.

W drugiej zakładce są mało znaczące opcje więc postanowiłem je pominąć. W trzeciej zakładce możemy określić kolejne właściwości tworzonego obrazu. Możemy go skompresować domyślnie ta opcja jest odznaczona. Druga opcja z kolei jest bardzo interesująca – program umożliwia nam zabezpieczenie obrazu hasłem. Kolejny duży plus dla DAEMON Tools Pro Advanced. Ta opcja jest szczególnie ważna gdy na płycie znajduja się np. jakieś ważne dane i chcemy żeby nikt nie miał dostępu do tych danych. Trzecia opcja jest oczywista.

Moja płyta ma wielkość nieco ponad 100 MB więc proces tworzenia płyty nie trwał długo – kilka minut. Ja zaznaczyłem żeby mój obraz był chroniony hasłem. Sprawdziłem więc czy to działa i zamontowałem obraz i rzeczywiście  DAEMON Tools prosi o hasło przy próbie zamontowania obrazu. Stworzony obraz działa doskonale.

Inną ciekawą możliwością jest konwersja obrazu. Wystarczy wybrać plik źródłowy i folder docelowy i określić format. Dostępne są trzy formaty: MDX, MDS oraz ISO. W drugiej zakładce możemy określić nowe hasło.

Podsumowanie

Podsumowując – DAEMON Tools Pro Advanced jest jednym z najlepszych programów do obsługi obrazów płyt. Sprawuje się znakomicie zarówno przy tworzeniu obrazu jak i montowaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest ochrona obrazu płyty przed hasłem o czym wspominałem wcześniej. Maksymalne 32 napędy wirtualne które jest w stanie stworzyć i obsłużyć to dosyć sporo. Oprócz sporych możliwości DAEMON Tools Pro Advanced jest także łatwym w użyciu programem. Szkoda tylko że cena licencji jest nieco za wysoka, ale może w przyszłości producent zorganizuje jakąś promocję na swoje oprogramowanie ;)

Autor: Tester


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.