Kilka wolnych chwil postanowiłem spożytkować na pobranie i przetestowanie najnowszego dziecka Microsoftu, o którym już zdążyło się zrobić dosyć głośno, choć do premiery ostatecznej wersji jeszcze daleko droga. Mowa tu oczywiście o systemie Windows 8 w wersji Developer Preview. Produkt ten został udostępniony całkowicie za darmo i każdy zainteresowany może zapoznać się z tymi nowościami. Ja zdecydowałem się na instalację tego systemu poprzez maszynę Oracle WM VirtualBox.

W Internecie możemy już znaleźć całkiem sporo materiałów dotyczących instalacji Windows 8 Developer Preview na maszynie wirtualnej. Poszczególne informacje niestety bardzo różnią się od siebie a i często pozostają między sobą w sprzeczności. Podczas przeglądania sieci natknąłem się zarówno na opinie mówiące o tym, że instalacja Windows 8 na maszynie VirtualBox nie jest w ogóle możliwa (co oczywiście jest całkowitą nieprawdą), jak i dziesiątki poradników dotyczących sposobu konfiguracji VirtualBoxa, pod którymi znajdowało się sporo komentarzy mówiących o tym, że nie owe porady nie działają.

Wobec tego musiałem sam poświecić parę dobrych minut na dobranie optymalnych ustawień maszyny, które nie będą skutkować znanym już wśród osób próbujących uruchomić Windows 8 błędem informującym o konieczności zrestartowania komputera. Poniżej znajdziecie mój zestaw ustawień oraz wskazówki, które mogą okazać się pomocne podczas uruchamiania tego systemu na VirtualBox.

W pierwszej kolejności rekomenduję zaktualizowanie VirtualBoxa do najnowszej wersji, ponieważ producent umieścił tam już dedykowany profil przeznaczony właśnie do instalacji Windows 8 w wersji 32- i 64-bitowej. Dzięki temu możemy uniknąć kilku zbędnych minut kombinowania ;)

Po kilku próbach doszedłem do wniosku, że kluczowym elementem niezbędnym do poprawnego uruchomienia Windows Developer Preview na wspomnianym wcześniej profilu jest włączenie wirtualizacji sprzętowej oraz zagnieżdżonego stronnicowania. W moim przypadku nie wystarczyło włączenie tych opcji we właściwościach maszyny, w sekcji System, na karcie Akcleracja. Musiałem jeszcze odwiedzić ustawienia BIOS i tam w sekcji CPU uaktywnić pozycję Intel Virtualization Technology (procesor Core2Duo).

Poniżej przedstawiam pozostałe ustawienia, na które wskazywali twórcy dostępnych w Internecie poradników i których użyłem przy konfigurowaniu własnej maszyny, co zaowocowało poprawnym uruchomieniem Windows 8 Developer Preview:

  • karta płyta główna: Pamięć podstawowa – tu jak wiadomo im więcej, tym lepiej. 1 GB wydaje się być rozsądnym minimum; Chipset – niektórzy wskazywali by ustawić tą opcję na PIIX3
  • karta procesor: przydzieliłem maszynie 1 procesor, z Excecution Cap na poziomie 100%, czyli bez limitu. Włączyłem również PAE/NX
  • karta akceleracja: Włączona obsługa VT-x/AMD-V oraz Zagnieżdżone stronnicowanie
  • sekcja ekran, karta wideo: suwak pamięci wideo ustawiony na maksa
  • sekcja nośnik: tutaj sugerowano montowanie obrazu z dyskiem twardym za pomocą kontrolera IDE. Dodatkowo można ustawić typ kontrolera na PIIX3 oraz użyć buforowania I/O gospodarza.

Resztę dostępnych opcji konfiguracyjnych pozostawiłem bez zmian akceptując ustawienia domyślne. Po zastosowaniu powyższych wskazówek instalator z pobranego obrazu płyty Windows 8 Developer Preview uruchomił się bez żadnych problemów umożliwiając poprawną instalację systemu na maszynie wirtualnej.

Oczywiście nie twierdzę, że jest to jedyny poprawny schemat ustawień, bo w Internecie znajdziecie pewnie wypowiedzi osób uruchamiających Windows 8 na maszynie VirtualBox przy nieco innych ustawieniach. Wszystko zależy też od konfiguracji konkretnego komputera, na którym planujemy uruchomienie maszyny.  Jeżeli podczas instalacji Windows 8 na VirtualBox napotkacie jakiekolwiek problemy, wówczas zachęcam do sprawdzenia zastosowanych przeze mnie ustawień.


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.