Oglądamy player.pl za granicą przy użyciu NordVPN

Dodał: admin styczeń - 29 - 2017

nordvpn-logo-sm Szczególną popularnością na Technetblogu cieszy się poradnik dotyczący możliwości oglądania materiałów wideo z player.pl i ipla za granicą. Zawarte tam wskazówki jednak już od dłuższego czasu przestały być aktualne. Postanowiłem, więc przetestować możliwość dostępu do materiałów player.pl (dawny TVN Player) i ipla zza granicy z wykorzystaniem usługi VPN.

Na początek kilka słów o samej usłudze VPN. Jest to tzw. wirtualny tunel, który łączy nasz komputer z serwerem dostawcy usługi i służy do przekierowywania ruchu sieciowego do naszego peceta. Jak to wygląda w praktyce? Mieszkając w Wielkiej Brytanii możemy np. wykupić usługę dostępu do serwerów VPN w Polsce i dzięki temu korzystając z Internetu będziemy identyfikowani jako komputer z Polski. A to z kolei pozwoli nam na bezproblemowe skorzystanie z polskich serwisów VOD, takich jak właśnie wspomniany Player czy ipla.

Jak skorzystać z usługi VPN do oglądania player.pl i ipla za granicą?

Do przetestowania sposobu na dostęp do polskich serwisów VOD za granicą wykorzystałem usługę oferowaną przez NordVPN. W ramach jednej opłaty otrzymujemy dostęp do serwerów w kilkunastu lokalizacjach europejskich (w tym PolskI), a także azjatyckich i amerykańskich. Dodatkowo firma oferuje oddzielne serwery w Wielkiej Brytanii i USA przeznaczone tylko zagranicznych usług streamingu wideo. Dodatkowo możemy więc wykorzystać taką usługę do oglądania amerykańskiego netflix-a, amerykańskich transmisji sportowych czy usług dostępu do bibliotek muzycznych. Tym razem skupimy się jednak na polskich usługach streamingowych ;)

Bogata biblioteka oprogramowania do łączenia z usługą VPN

Bogata biblioteka oprogramowania do łączenia z usługą VPN

Usługę dostępu do VPN możemy aktywować tutaj. Po aktywacji usługi i zalogowaniu się na swoje konto przechodzimy na podstronę „Download area” skąd możemy pobrać aplikacje służące do łączenia z usługą VPN bądź pliki konfiguracyjne. Trzeba przyznać, że dostawca usługi stanął na wysokości zadania i przygotował dedykowane aplikacje dla systemów Windows począwszy od XP, a na Windows 10 skończywszy. Obsługiwane są też systemy Linux i MacOS. Oprócz tego znajdziemy tam dedykowane aplikacje dla urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS, a nawet dla urządzeń Raspberry PI czy wreszcie dla routerów pracujących pod kontrolą OpenWRT.

Testując usługę skorzystałem z rekomendowanej przez NordVPN aplikacji dla systemu Windows 10. Instalacja jest bajecznie prosta i składa się z dwóch kroków: instalacji odpowiedniego sterownika oraz programu do łączenia z serwerami. Cały proces instalacji został przy tym sprowadzony do kilku kliknięć, więc nie trzeba się wykazywać żadną wiedzą techniczną by skorzystać z programu.

Po szybkiej instalacji wystarczy wpisać tylko w oknie programu nasz login i hasło z usługi NordVPN, a po chwili aplikacja wyświetli mapę Europy z zaznaczonymi lokalizacjami serwerów. Teraz wystarczy kliknąć interesującą nas lokalizację, a aplikacja automatycznie połączy nas z żądanym serwerem. To wszystko! Teraz wystarczy tylko uruchomić przeglądarkę i bez przeszkód możemy korzystać z materiałów oferowanych przez player.pl, iplę, VOD TVP oraz inne platformy z treściami wideo.

Główne okno aplikacji NordVPN jest banalnie proste w obsłudze

Główne okno aplikacji NordVPN jest banalnie proste w obsłudze

Ile to kosztuje?

Testując różne sposoby na dostęp do player.pl i ipla zza granicy starałem się znaleźć usługę, która będzie kompletnie za darmo. Okazuje się, że darmowe rozwiązania są niewiele warte. Bardzo łatwo trafić na usługi, które oferując dostęp do swoich serwerów za darmo zbierają nasze prywatne informacje. Poza tym darmowe serwery są na tyle wolne, że możemy zapomnieć o płynnym odtwarzaniu materiałów wideo, a często też w ogóle nie jesteśmy w stanie uruchomić odtwarzacza.

NordVPN jest usługą płatną, ale z pewnością wartą swoich pieniędzy, gdyż kupujemy sobie po prostu wygodę – dostęp do szybkich i bezpiecznych serwerów  w wielu lokalizacjach. Dostęp do usługi przy miesięcznym cyklu rozliczeniowym to dosyć sporo, bo 12 dolarów. Jednak korzystając z planu półrocznego cena miesięcznego dostępu spada już do 7 dolarów.

Dodatkowo zgodnie z regulaminem usługi, jedno konto abonenckie umożliwia korzystanie z VPN na maksymalnie 6 urządzeniach jednocześnie, dzięki czemu efektywny koszt miesięcznego dostępu do serwerów to ok. 1,17 dolara za urządzenie!

Podsumowanie

Usługa VPN dostarczana przez NordVPN zaskakuje przede wszystkim prostotą użycia. Dostawca usługi naprawdę dołożył starań, by przygotować bogatą i łatwą w instalacji bazę oprogramowania służącego do łączenia z serwerami VPN. Dzięki temu z procesem uruchomienia nie powinien mieć problemów żaden użytkownik. Sporym minusem w polskich realiach będzie natomiast brak polskiej wersji językowej – zarówno w panelu klienta jak i udostępnianych aplikacjach. Z drugiej jednak strony interfejs jest na tyle czytelny oraz intuicyjny, że nie powinno to stanowić bariery nie do pokonania dla polskojęzycznych użytkowników.

Na pochwałę zasługuje również jakość świadczonej usługi. Otrzymujemy dostęp do naprawdę szybkich serwerów, więc korzystanie z usług streamingowych czy pobieranie plików jest naprawdę komfortowe. W moim przypadku odbywało się to z pełną prędkością mojego łącza internetowego, szybko więc można zapomnieć, że korzystamy z jakiegokolwiek serwera pośredniczącego w przesyłaniu danych,

Strona domowa usługi: NordVPN


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.