Pliki .ISO – z czym to się je?

Dodał: admin sierpień - 14 - 2009

Dzisiaj porada skierowana bardziej do początkujących użytkowników komputera. Zajmiemy się zagadnieniem plików .iso – ich zastosowaniem i sposobem korzystania z nich.

Do napisania tej porady skłoniły mnie obserwacje początkujących użytkowników, którzy nie mieli wcześniej styczności z plikami .iso i nie wiedzą jak z nich korzystać. Dodatkowi ci z nich, którzy mają zainstalowane programy do kompresji plików, takie jak WinRAR itd., często uważają, że pliki .iso należy rozpakować przy użyciu wspomnianego programu i to załatwia sprawę. Nic bardziej mylnego.

Czym jest pliko .iso?

Jest to ustandaryzowany format zapisu danych z nośników optycznych. Mówiąc prościej to najbardziej popularny format zapisu wszelkich danych znajdujących się na danej płycie CD/DVD – obraz płyty.

Obraz płyty możemy nagrać na czysty nośnik i w ten sposób otrzymać kopię płyty, z której wcześniej został zrobiony obraz. Ciekawszym zastosowaniem jest montowanie obrazu .iso w wirtualnym napędzie. Dzięki aplikacji, która programowo „udaje” napęd CD/DVD możemy korzystać z obrazu .iso bez jego wcześniejszego wypalania na płycie. System widzi zamontowany obraz .iso jako płytę włożoną do naszego wirtualnego napędu CD/DVD.

Jak zamontować obraz płyty?

Do zamontowania obrazu płyty potrzebny będzie nam wirtualny napęd CD/DVD. Użyjemy do tego świetnego programu Daemon Tools Lite. Program w polskiej wersji językowej!

1. Klikamy tutaj i z wyników wyszukiwania według własnego uznania wybieramy stronę z której pobierzemy plik instalacyjny.

2. Pobieramy plik instalacyjny, a następnie uruchamiamy go i instalujemy program na dysku postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

3. Uruchamiamy zainstalowany program klikając dwukrotnie ikonkę płyty z błyskawicą Daemon Tools Lite.

4. W pasku przy zegarku systemowym (prawy dolny róg) pojawi się ikonka Daemon Tools analogiczna do poprzedniej. Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i z otwartego menu wybieramy kolejno: Wirtualny CD/DVD-ROM -> Urządzenie 0: ->Zamontuj obraz.

isomontowanie1

W wyświetlonym okienku lokalizujemy nasz plik .iso i zatwierdzamy klikając OK.

5. Jeśli zamontowany obraz nie uruchomi się automatycznie, wchodzimy w Mój Komputer i klikamy dwukrotnie na wirtualnym napędzie. Jeśli nie wiesz pod jaką literą został zainstalowany wirtualny napęd, wróć do punktu 4 i zobacz jaka litera w napisie Urządzenie 0: . Na zamieszczonym przez mnie obrazku jest to litera [D:].

Nagrywanie obrazu na płytę

Nie będę opisywał tej procedury szczegółowo, ponieważ wygląda ona trochę inaczej w każdym programie do nagrywania. Ogólnie rzecz biorąc sprowadza się do wyboru polecenia otwórz i wskazania pliku .iso. Pamiętajmy żeby wybrać plik .iso jako źródło danych do nagrania a nie umieszczać sam plik .iso bezpośrednio na płycie.


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.