FAT32 to system plików, który pojawił się jeszcze w czasach świetności systemu Windows 95, zastępując niepraktyczny FAT16. Obecnie historia zatoczyła koło i FAT32 odchodzi już do lamusa jako relikt dawnych czasów, którego naturalne ograniczenia stanowią przeszkodę w używaniu najnowszych zdobyczy techniki. Jeżeli któryś z naszych dysków twardych ciągle pracuje pod kontrolą FAT32 możemy szybko przekonwertować go do nowszego systemu NTFS bez potrzeby instalacji jakichkolwiek specjalistycznych programów.

 

Narzędzie do szybkiej, prostej i – co ważne – bezbolesnej konwersji partycji FAT32 do NTFS zostało przygotowane przez sam Microsoft i wbudowane w system Windows, nie ma więc potrzeby przetrząsania Internetu w poszukiwaniu odpowiedniego narzędzia.

Konwersja jest całkowicie bezpieczna dla znajdujących się na dysku danych, tak więc możemy być pewni, że wszelkie pliki zostaną zachowane. Jeżeli jednak na nośniku poddawanym konwersji znajdują się bardzo cenne dane, to warto dmuchać na zimne i rozważyć stworzenie kopii zapasowej danych na wypadek niespodziewanej katastrofy naturalnej ;)

Pamiętajmy również, że konwersja z FAT32 do NTFS jest jak podróż w jedną stronę bez możliwości powrotu, ponieważ po jej dokonaniu nie będzie możliwa ponowna konwersja FAT32 bez utraty danych. Jeżeli więc z jakichkolwiek powodów FAT32 jest nam do czegoś potrzebny, wówczas lepiej pozostać przy starym systemie.

Instrukcja konwersji

Po omówieniu wszystkich niezbędnych zagadnień wstępnych przechodzimy do meritum. Na początek uruchamiamy polecenie uruchom (klawisz Windows + R) lub otwieramy pole wyszukiwania w menu start i wpisujemy: cmd.exe

Następnie w wyświetlonym oknie wpisujemy dwie poniższe linijki. Każda z nich wpisujemy osobno, a ich wprowadzenie potwierdzamy wciśnięciem klawisza Enter. Zamiast znaku X w drugiej linijce wpisujemy literowe oznaczenie dysku, który ma być poddany konwersji (np. D,E,F itd.)

C:
convert X:/fs:ntfs

Program może poprosić nas również o podanie etykiety dysku, który ma być poddany konwersji. Jest to dodatkowe zabezpieczenie uniemożliwiające dokonanie omyłkowej konwersji. Jeżeli nie jesteśmy pewni etykiety, możemy ją sprawdzić chociażby z poziomu okna Mój komputer.

Jeżeli udało nam się pomyślnie przejść przez powyższe kroki, wówczas program rozpocznie konwersję dysku. Proces ten może zająć dłuższą chwilę – wszystko zależy od pojemności i szybkości dysku, a także od rodzaju zgromadzonych na nim danych. O zakończeniu konwersji program poinformuje nas stosownym komunikatem – Conversion complete. To wszystko! Prawda, że proste? ;)

 


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.