Jak przyśpieszyć zamykanie systemu Windows

Dodał: admin sierpień - 8 - 2012

Kolejna szybka porada pozwoli przyśpieszyć proces zamykania systemów Windows. Przedstawiona w tym wpisie modyfikacja polega na zmianie domyślnych ustawień systemowych, zgodnie z którymi przed rozpoczęciem procesu zamykania systemu Windows daje uruchomionym aplikacjom określony czas, by mogły spokojnie zakończyć swoją pracę. Dopiero po upływie tego okresu system przystępuje do procedury zamykania. Na szczęście wystarczy drobna modyfikacja rejestru by skrócić ten okres.

Sama sztuczka nie jest niczym nowym, nie jest również żadną wiedzą tajemną. Trick jest nawet wykorzystywany przez niektóre narzędzia do optymalizacji i przyśpieszania systemów Windows. Tuning systemu na podstawie poniższych wskazówek pozwoli zaoszczędzić do 18 sekund podczas procedury zamykania systemu.

1. wciskamy kombinację klawiszy Windows + R i w uruchomionym oknie wpisujemy polecenie regedit zatwierdzając je klawiszem enter. System może wyświetlić monit wymagający naszej zgody na uruchomienie edytora rejestru. Wciskamy przycisk kontynuuj.

2. W panelu po lewej stronie otwieramy kolejno następujące gałęzie rejestru:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

3. W panelu po prawej stronie odnajdujemy pozycję WaitToKillServiceTimeout i klikamy na nią prawym przyciskiem myszy. Z otwartego menu wybieramy opcję Modyfikuj.

4. Wpisujemy nową wartość czasu, jaką system da aplikacjom na ich zamknięcie i zapisanie ustawień. Domyślna wartość to 20000. My możemy ją zmniejszyć i ustawić wartość 2000 która będzie odpowiadać 2 sekundom. Zmianę zatwierdzamy klawiszem OK.

5. To wszystko! Od tej pory system powinien zamykać się szybciej. W razie problemów ze zbyt szybkim zamykaniem systemu postępujemy analogicznie, ustawiając nieco wyższą wartość parametru WaitToKillServiceTimeout.

Sztuczka została przetestowana na systemie Windows Vista x86.


 

 


1 komentarz to “Jak przyśpieszyć zamykanie systemu Windows”

  1. Anakin pisze:

    Dla tych co potrzebują filmiku:

    http://www.youtube.com/watch?v=N7cbDWhHtds

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.