Recenzja programu EfficientPIM 3.0

Dodał: admin marzec - 13 - 2012

EfficientPIM jest elektronicznym organizerem, który w prosty sposób pozwala swojemu użytkownikowi łatwo zarządzać czasem, planować zadania do wykonania, przechowywać notatki, hasła, szczegóły dotyczące kontaktów, a nawet prowadzić osobisty dziennik.

 

Program jest bardzo przejrzysty i intuicyjny w obsłudze. Aby użytkownikowi pracowało się z nim jeszcze wygodniej i przyjemniej, istnieje możliwość wyboru skórki oraz dopasowania wielu elementów interfejsu do własnych preferencji. EfficientPIM jest organizerem bardzo kompleksowym, jednak na pewno nie każdy użytkownik będzie odczuwał  potrzebę korzystania ze wszystkich dostępnych modułów. Istnieje więc możliwość ukrycia niepotrzebnych nam elementów panelu nawigacyjnego i wyświetlania tylko tych, które są nam faktycznie potrzebne.

Domyślnie na starcie program wyświetla moduł „Dziś”. Jest to swego rodzaju moduł podsumowujący, wyświetlający w jednym panelu najbliższe zdefiniowane przez użytkownika wydarzenia, a w drugim – zadania do wykonania. Oczywiście jeśli ktoś zaczyna dzień od wpisu w swoim pamiętniku, jako moduł domyślny może wybrać „Dziennik”, który z powodzeniem pełni rolę pamiętnika lub prywatnego bloga. O prywatność takich zapisków możemy być spokojni, gdyż EfficientPIM posiada możliwość zabezpieczenia całej swojej bazy hasłem.

Podgląd wszystkich wydarzeń oraz zadań, ograniczonych jakimiś ramami czasowymi, najlepiej odzwierciedla „Kalendarz”. Jednym kliknięciem można dostosować widok tego modułu – może to być widok dnia, tygodnia, miesiąca lub całego roku. Jest to opcja bardzo wygodna, gdyż poszczególne wydarzenia czy zadania możemy przesuwać na inne terminy metodą „przeciągnij i upuść”.

Aby wszystko wyglądało czytelnie i przejrzyście, wszystkie wydarzenia i zadania można zaszeregować do oddzielnych kategorii, a ponadto – dla łatwiejszej identyfikacji wizualnej – nadać im odpowiednie tło kolorystyczne. Na przykład: tworzymy kategorię „Wyjazd służbowy” i nadajemy jej kolor niebieski. Wszystkie wydarzenia, które przypniemy pod tę kategorię, będą widoczne w programie na niebieskim tle. Posegregowanie wydarzeń i zadań według kategorii znacznie ułatwia kontrolę nad nimi i pomaga szybko zorientować się w planie na najbliższe dni. Prócz kolorystycznego podświetlenia, zadania i wydarzenia mogą być oznaczone różnymi priorytetami – według skali: najniższy, niski, normalny, wysoki i najwyższy. A gdyby tego jeszcze było mało, EfficientPIM o nadchodzącym wydarzeniu może poinformować użytkownika sygnałem dźwiękowym i wyskakującym okienkiem. Jeżeli jakieś zdarzenia powtarzają się cyklicznie (np. comiesięczny termin płatności faktury za Internet), wystarczy, że raz zdefiniujemy takie wydarzenie i nadamy mu comiesięczny cykl. Do wydarzeń można dodawać również notatki i załączniki. Przykładowo: tworzymy wydarzenie o nazwie „Prezentacja w firmie”; dodając do tego wydarzenia plik z daną prezentacją, możemy ją otworzyć bezpośrednio z poziomu EfficientPIMa.

Za szczegółowe planowanie i edycję zadań do wykonania odpowiedzialny jest moduł „Zadania”. Każdemu z nich przypisać można – podobnie jak w Wydarzeniach – odpowiednią kategorię, określić datę rozpoczęcia oraz zakończenia, a także opatrzyć stosowną notatką. Zadania grupować można  w formie drzewa, dodawać podzadania, a także nadawać im status wykonania, wyrażony w procentach.

Gdy natrafimy w Sieci na ciekawą informację lub mamy pilnie coś do zanotowania, nie musimy szukać notesu ani długopisu. EfficientPIM został wyposażony w „Notatnik”, który jest swego rodzaju dość rozbudowanym edytorem tekstowym. Umożliwia on tworzenie notatek, które zawierać mogą zarówno sformatowany tekst, jak i grafikę, tabele, klikalne linki do stron www itd. Notatki można również umieszczać na pulpicie, w formie tzw. „żółtych karteczek” (moduł „Notatki pulpitu”); gadżet bardzo prosty, a jakże przydatny.

EfficientPIM może też pełnić rolę bazy teleadresowej. W module „Kontakty” zgromadzić można naprawdę sporo informacji na temat naszych kontaktów i podzielić je na rożne grupy (np. rodzina, firma, prywatne). Program oferuje wiele rekordów, dzięki którym użytkownik może szczegółowo określić poszczególne kontakty; istnieje też możliwość dodania własnych rekordów. Jako ciekawostkę dodam, że podanie daty urodzin w szczegółach kontaktu i zaznaczenie opcji „przypomnij” spowoduje, że urodziny wskazanej osoby zostaną dodane do Kalendarza jako Wydarzenie, a program dodatkowo wyświetli o tych urodzinach przypomnienie.

Współczesny użytkownik Internetu posiada co najmniej jedną skrzynkę mailową i jest zarejestrowany na kilku różnych portalach. Do logowania wymagane są hasła. „Menedżer haseł” w programie EfficientPIM pozwala na zarządzanie tymi hasłami. Domyślnie mamy możliwość pogrupowania haseł na hasła zwykłe, kody rejestracyjne programów, hasła do kont pocztowych oraz hasła do kont FTP. Oczywiście własne grupy również możemy dodać. Gdybyśmy kiedykolwiek mieli problem ze stworzeniem odpowiedniego hasła, wystarczy kliknąć w „Narzędzia” i wybrać opcję „Generator haseł”.

EfficientPIM przechowywać może również nasze dane do logowania się w serwisach internetowych. W odpowiednio skonfigurowane kolumny wystarczy wpisać adres url, nazwę użytkownika i hasło. Po wprowadzeniu tych danych, klikając prawym przyciskiem myszy, ukażą się  nam opcje, za pomocą których bezpośrednio możemy skopiować login, hasło lub przejść do wskazanej witryny internetowej.

Nie ma obawy, że zgubimy się w gąszczu informacji, które może zgromadzić dla EfficientPIM. Program wyposażono w narzędzie do przeszukiwania całej jego bazy. W module „Szukaj” podajemy jedynie słowo kluczowe i wciskamy „enter”; program w mgnieniu oka wyświetli wszystkie wpisy, które zawierają słowo-klucz. Posiadając bardzo rozbudowaną bazę programu, wyników wyszukiwania może być stosunkowo dużo, dlatego wyszukiwanie ograniczyć można jedynie do wybranych modułów.

Może się zdarzyć, że przypadkowo usuniemy z programu ważne dane, np. dotyczące kontaktu lub nadchodzącego wydarzenia. Dane te jednak nie przepadają bezpowrotnie; trafiają do „Kosza”, z którego bardzo łatwo można je przywrócić.

Podsumowując: EfficientPIM jest bardzo kompleksowym narzędziem do przechowywania osobistych danych oraz planowania zadań i wydarzeń; może pełnić jednocześnie rolę pamiętnika, organizera, jak również zaawansowanej bazy teleadresowej. Program wydawany jest w wersji płatnej i bezpłatnej. Ta druga posiada pewne ograniczenia, ale dla zwykłego użytkownika nie będą one miały żadnego wpływu na niewątpliwy komfort, wynikający z pracy z programem. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość instalacji programu na urządzeniu USB. Przysłowiową wisienką na torcie byłoby jedynie dodanie do EfficientPIMa klienta pocztowego, którego producent nie oferuje niestety nawet w płatnej wersji programu.

Autor: Ernest Kowalski


1 komentarz to “Recenzja programu EfficientPIM 3.0”

  1. Ernest Kowalski pisze:

    Jako autor tej recenzji dodam, że chętnie służę pomocą każdemu, kto ma jakiekolwiek pytania odnośnie programu EfficientPIM. Piszcie śmiało: [email protected] :)

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.