Do naszej bazy Technetblogowych porad i tricków trafia iście hakerska sztuczka, która pozwoli na uruchomienie dowolnie wybranej aplikacji na pozornie zablokowanym ekranie systemu Windows 7 lub Windows 8. Teoretycznie mechanizm blokowania komputera ma uniemożliwić nieuprawniony dostęp do komputera podczas naszej chwilowej nieobecności. Szybką blokadę możemy uruchomić wciskając klawisze Windows + L i wówczas dostęp do pulpitu zostanie zablokowany. Istnieje jednak prosty sposób na ominięcie tej blokady.

Niestety zastosowanie sztuczki nie będzie możliwe bez fizycznego dostępu do komputera i to w dodatku z uprawnieniami administratora. Takie wymagania sprawiają, że szybkie ominięcie blokady będzie możliwe chyba raczej tylko na własnym komputerze lub ewentualnie na jakiejś innej maszynie, którą administrujemy. Odrębną sprawą jest praktyczne zastosowanie tego tricku i jego użyteczność w normalnym życiu ;)

 

1. Otwieramy okno konsoli CMD z uprawnieniami administratora. Najprościej skorzystać z wbudowanej w menu start szukajki, wpisać cmd.exe i po kliknięciu prawym przyciskiem myszy uruchomić stosowny tryb.

 

2. w otwartym oknie wpisujemy polecenie:

REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution Options\sethc.exe" /v Debugger /t REG_SZ /d "C:\windows\system32\cmd.exe"

 

3. Gotowe! Teraz możemy już bez przeszkód uruchamiać aplikacje na zablokowanym ekranie systemu Windows. Aby skorzystać z tej dogodności wystarczy pięć razy wcisnąć klawisz Shift.

Uwaga! Aby sztuczka zadziałała poprawnie musimy mieć wyłączoną funkcję klawisze trwałe.

 

fot: sxc.hu


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.