4 listopada Tencent wydał Hy4, pełną wersję flagowego modelu MoE z rodziny Hunyuan, którego otwarty „preview” siedzi na Hugging Face od 27 sierpnia. Model jest dostępny przez OpenRouter i Tencent Cloud (potwierdza to nasz odczyt cennika OpenRouter z 5 listopada oraz relacja Plotly z 4 listopada), ma okno kontekstu rzędu miliona tokenów i po raz pierwszy rozumie obrazy: listing OpenRouter deklaruje modalność „text+image to text”, wobec czysto tekstowego previewu. Tego samego dnia Moonshot wypuściło pełne wagi Kimi K3.1 Pro, więc chińskie laboratoria licytowały się na otwartość dosłownie w ciągu jednej doby. Ten tekst porządkuje, co dokładnie ogłoszono, ile to kosztuje na dwóch cennikach, jak wypadają pierwsze niezależne pomiary i czego wciąż brakuje (odpowiedź krótka: wag pełnej wersji, stan na odczyt 5 listopada, rano).
- Najważniejsze informacje
- Co Tencent ogłosił 4 listopada
- Ceny: tabela z dyskusji HN kontra odczyt OpenRouter
- Pierwsze pomiary: Plotly i PacBench
- Wagi: preview otwarty od sierpnia, pełnej wersji wciąż nie ma
- Hy4 z Polski: OpenRouter tak, czat Tencentu blokowany
- Najczęstsze pytania
Najważniejsze informacje
| Co | Szczegóły |
|---|---|
| Premiera | Pełne Hy4 wydane 4 listopada 2026 (relacja Plotly z 4.11; listing OpenRouter utworzony 4.11, odczyt 5.11) |
| Rodzina | Hy = Hunyuan; poprzednik Hy3, otwarty preview Hy4 od 27.08.2026 na licencji Apache 2.0 (Hugging Face, odczyt 5.11) |
| Rozmiar | Preview: 770 bln parametrów, 49 bln aktywnych, 256 ekspertów routingu top-8 (specyfikacja z README na HF); pełną wersję opisywano w dyskusji HN tą samą klasą rozmiaru (wg dyskusji HN) |
| Kontekst i modalność | 1 048 576 tokenów kontekstu i wejście text+image wg listingu OpenRouter (odczyt 5.11) |
| Cennik, lista | 0,042 USD cached / 0,83 USD input / 2,50 USD output za 1M tokenów, tabela z dyskusji HN; sami komentujący pytali, skąd liczby pochodzą |
| Cennik, OpenRouter | Hy4: 0,417 / 1,2505 / 0,021 USD za 1M; Hy4-preview: 0,834 / 2,501 / 0,042 USD, czyli dokładnie dwukrotność (odczyt 5.11) |
| Wagi pełnej wersji | Na Hugging Face ich wciąż nie ma (odczyt 5.11 rano); Plotly 4.11 cytuje zapowiedź wydania „w najbliższych dniach” |
| PacBench 5.11 | 82/100 w 23,2 min za 0,30 USD; Kimi K3.1 Pro 93/100 za 0,68 USD, Opus 5.5 medium 100/100 za 3,40 USD |
Co Tencent ogłosił 4 listopada
Najpierw nazewnictwo, bo tu robi się gęsto. Skrót „Hy” to nowa marka rodziny Hunyuan: repozytorium previewu na Hugging Face taguje „hunyuan” i „hy4″ obok siebie, a kontakt podany w README to adres [email protected] (odczyt 5 listopada). Preview tej rodziny, Hy4-preview, Tencent otworzył 27 sierpnia z pełną specyfikacją: 770 bln parametrów ogółem przy 49 bln aktywnych na token, 78 warstw, 256 ekspertów routowanych z doboru top-8 plus jeden wspólny, natywna warstwa MTP do spekulatywnego dekodowania i okno kontekstu 1M tokenów. Do tego dochodzi attention w wariancie Gated DSA, znanej z DeepSeeka i GLM konwencji liczenia rzadkiego indeksu współdzielonego między warstwami, zamiast pełnej macierzy uwagi. Wariant FP8 doszedł tego samego dnia.
Pełne Hy4 z 4 listopada to wg opisu na OpenRouter „official release” z „szczególnie silnymi zyskami w zdolnościach agentowych” na długich, realnych zadaniach produkcyjnych (odczyt 5 listopada). Dwie rzeczy robią wrażenie poza samym opisem. Po pierwsze, modalność: pełne Hy4 przyjmuje obrazy, czego preview nie umiał. Po drugie, benchmark agentowy FrontierCode 2.0: wynik rzędu 31 punktów, poziom porównywalny z GPT-6.1 Sol i Opus 5.5 medium, przytacza dyskusja HN za stroną Tencentu (wg dyskusji HN; samej strony benchmarku nie udało nam się odczytać, bo hy.tencent.ai za przepustką EdgeOne odrzuca żądania, nasza próba 5 listopada, 06:32, Request ID 5784223073037760873).
Strona Tencentu cytuje też własny filtr treści, który komentujący HN przywołali verbatim: „We filtered out offensive content such as exploit development, reverse engineering, and penetration testing to avoid amplifying potential offensive capabilities”. Po polsku: filtr wyciął z treningu rozwój exploitów, inżynierię odwrotną i testy penetracyjne. To odróżnia Hy4 od Kimi K3.1 Pro, którego dokumentacja sama chwali się benchmarkami exploitacyjnymi ExploitBench i ExploitGym (README na Hugging Face, odczyt 5 listopada). Dla kogoś wybierającego model do pracy bezpieczeństwa ta różnica bywa bardziej wymowna niż jakikolwiek slajd benchmarkowy.
Ceny: tabela z dyskusji HN kontra odczyt OpenRouter
Cennik producenta znamy pośrednio. Tabela krążąca w dyskusji HN podaje dla Hy4 0,042 USD za milion tokenów z trafienia cache, 0,83 USD za milion wejścia i 2,50 USD za milion wyjścia; sami komentujący pytali wprost, skąd te liczby pochodzą (wg dyskusji HN, odczyt 5 listopada). Twardego punktu dostarcza OpenRouter, którego cennik czyta się z publicznego API bez logowania. Nasz odczyt z 5 listopada pokazuje dla tencent/hy4 stawki 0,417 USD input, 1,2505 USD output i 0,021 USD za odczyt cache, a dla tencent/hy4-preview odpowiednio 0,834, 2,501 i 0,042 USD. Nowy listing kosztuje więc dokładnie połowę previewu w każdej z trzech pozycji, co pasuje do promocji minus 50% opisywanej w dyskusji HN; czy po jej zakończeniu wróci poziom previewu, nie ogłoszono.
Na tym tle Kimi K3.1 Pro wygląda drogo, bo cennik platformy Kimi z odczytu 24 października podaje 2 USD za milion wejścia i 10 USD za milion wyjścia. Kontrast wychodzi 2,4-krotny po stronie wejścia i 4-krotny po stronie wyjścia, a trafienia cache kosztują u Kimi 0,20 USD wobec 0,042 USD w tabeli z dyskusji HN. Rozmiarów też nie da się porównać bez zastrzeżenia: K3.1 Pro ma wg Artificial Analysis 2,8 blna parametrów, Hy4-preview 770 mld, więc Kimi jest trzy i pół raza większy, a mimo to ponad dwa razy droższy w wejściu. W tekście o wagach K3.1 rozkładaliśmy, co Moonshot oddał za te pieniądze: 1,56 TB plików MXFP4 i najwyższy w historii wynik otwartego modelu w indeksie Artificial Analysis. Mapa chińskich modeli układa Hy4 w całą stawkę obok Kimi, GLM, DeepSeeka i Qwena, a ten wpis dołączamy do hubu chińskich modeli AI, gdzie ta czwórka ma już swoje poradniki i pojedynki.
Pierwsze pomiary: Plotly i PacBench
Plotly, firma stojąca za bibliotekami graficznymi Dash, przepuściła Hy4 przez swój egzamin z analizy danych w dniu premiery: 43 pytania, agenticzny harness, pełny koszt liczony z tokenów. Wynik: 42/43 za 2,11 USD za cały egzamin, tylko GPT-6.1 Sol (43/43 za 2,61 USD) i GPT-6 Astra (43/43) wyżej. Grok 4.7 oraz Kimi K3.1 Pro zdawały też po 42/43, ale kosztowały odpowiednio 7,85 i 13,47 USD, więc Hy4 był ponad sześć razy tańszy od Kimi przy tym samym wyniku. Plotly zaznacza uczciwie, że to pojedynczy przebieg i powtórki innych modeli potrafiły chwiać wynik o trzy punkty, więc różnica jednego pytania to remis. W swoich tabelach z 37 modeli Hy4 był najtańszym z wynikiem 42 lub więcej.
Drugi pomiar gra w drugą stronę. PacBench, test który każe modelowi odtworzyć Pac-Mana z jednego prompta i punktujący gotową grę na 100 punktów, ma w swoich otwartych danych wpis tencent-hy4 z 4 listopada: 82/100 w 23,2 minuty za 0,30 USD (odczyt danych 5 listopada). Kimi K3.1 Pro zaliczył w tym samym harnessu 93/100 w 11,5 minuty za 0,68 USD, a Opus 5.5 medium 100/100 za 3,40 USD, więc tu Kimi wygrywa punktami i czasem, płacąc niewiele więcej. Zestawienie krążyło też w dyskusji HN, gdzie Hy4 remisował z DeepSeek V4.1 Flash po 82/100 za około siódmą część jego kosztu. Powolność to zresztą sygnatura obu przebiegów Hy4: w egzaminie Plotly jego mediana na pytanie wyniosła 117 sekund wobec 18 dla GPT-6.1 Sol, a model dokonywał średnio 24 zapytań i wykresów na pytanie, sprawdzając własne wyliczenia po kilka razy.
Wagi: preview otwarty od sierpnia, pełnej wersji wciąż nie ma
Stan wag rozstrzyga się jednym odczytem publicznego API Hugging Face. Na 5 listopada rano organizacja tencent ma repozytoria Hy4-preview (utworzone 27 sierpnia, 11 399 pobrań w 30 dni, 535 lajków) i Hy4-preview-FP8 (19 703 pobrań), oba na Apache 2.0, żadnego repozytorium pełnego Hy4 (odczyt 5 listopada). Plotly relacjonowało 4 listopada, że Tencent zapowiedział wydanie wag pełnej wersji „w najbliższych dniach”, i szacowało, że po ich wydaniu Hy4 zrówna się z Kimi K3.1 Pro jako najdokładniejszy otwarty model w ich testach za około szóstą część kosztu na przebieg. W dyskusji HN przewijała się też zapowiedź tańszej taryfy po otwarciu wag (wg dyskusji HN). Dla porównania skali: pełne wagi K3.1 Pro wyszły 4 listopada w pakiecie 96 plików i 1,56 TB, o czym piszemy w rozbiorze wymagań sprzętowych K3.
Tu dochodzi kontekst regulacyjny, który opisywaliśmy przy kontrolach eksportu nr 48: nowe wydania frontierowych modeli podlegają zgłoszeniom, a zapowiedź otwartych wag Hy4 przyszła w pierwszym tygodniu obowiązywania tych reguł. Czy zasady nr 48 opóźnią albo ukrócą wydanie wag Hy4, nie wiadomo; komentarze HN zadawały to samo pytanie bez odpowiedzi (stan 5 listopada). Trzymanie się faktów: preview jest otwarty i Apache 2.0, więc eksperymenty już teraz można robić na nim, licząc się z tym, że pełna wersja deklaruje wyraźnie wyższe zdolności agentowe.
Hy4 z Polski: OpenRouter tak, czat Tencentu blokowany
Realna droga do Hy4 z Polski prowadzi dziś przez OpenRouter: listing jest aktywny w publicznym API (odczyt 5 listopada), obsługuje parametr reasoning_effort i narzędzia, więc standardowy klient zgodny z OpenAI podłącza się bez niespodzianek. Droga druga, Tencent Cloud i czat w domenie hy.tencent.ai, u nas nie zadziałała nawet jako strona informacyjna: żądania z dwóch sieci odbiła przepustka EdgeOne z komunikatem o polityce bezpieczeństwa (próby 4 i 5 listopada), a strona wymaga konta. Aplikacji mobilnej nie ogłoszono i sklepów pod kątem klonów nie sprawdzaliśmy, a listy obsługiwanych języków, także polskiego, nie ogłoszono; README previewu milczy na temat języków, więc zapewnienie o polskim byłoby zgadywaniem. Jeśli szukasz modelu chińskiej czwórki na co dzień, przegląd Kimi jako produktu pokazuje, jak wygląda taki czat w praktyce, a przypadek Revolutu na własnym klastrze GLM pokazuje, po co firmy w ogóle liczą te ceny.
Najczęstsze pytania
Co to jest Tencent Hy4?
Flagowy model MoE z rodziny Hunyuan (marka „Hy”), wydany w pełnej wersji 4 listopada 2026. Otwarty preview z 27 sierpnia miał 770 bln parametrów, 49 bln aktywnych na token i okno kontekstu 1M tokenów; pełna wersja dodaje rozumienie obrazów i wyższe zdolności agentowe (specyfikacja HF, listing OpenRouter, odczyty 5 listopada).
Ile kosztuje Tencent Hy4?
Wg tabeli cytowanej w dyskusji HN: 0,042 USD za 1M tokenów z trafienia cache, 0,83 USD za 1M wejścia i 2,50 USD za 1M wyjścia. Odczyt cennika OpenRouter z 5 listopada pokazuje 0,417 / 1,2505 / 0,021 USD za 1M, czyli dokładnie połowę stawek listingów Hy4-preview. Dla porównania Kimi K3.1 Pro kosztuje 2 / 10 USD (cennik platformy, odczyt 24.10).
Czy Tencent Hy4 jest lepszy od Kimi K3.1 Pro?
Zależy od pomiaru. W egzaminie Plotly oba modele zdawały 42/43, ale Hy4 kosztował 2,11 USD wobec 13,47 USD za przebieg Kimi. W PacBench Hy4 ma 82/100, a Kimi 93/100. Dyskusja HN podsumowuje to zdaniem „nieco słabszy, znacznie tańszy”. Wagi pełnego Hy4 wciąż nie ma (odczyt 5 listopada), więc rozstrzygnięcie na wspólnych wagach czeka na wydanie.
Źródła
- Wątek Hacker News o Hy4 , 213 punktów, tabela cen, wynik FrontierCode 2.0, cytat filtru treści i zapowiedź tańszej taryfy po otwarciu wag (odczyt 5.11.2026)
- Strona Tencent Hy4 w archiwum Wayback , migawka 5.11.2026: React-owa powłoka bez treści; live hy.tencent.ai/research/hy4 odrzuca żądania przez EdgeOne (próby 4 i 5.11.2026)
- Benchmark Plotly: Tencent Hy4 dla analizy danych , egzamin 43 pytań, 42/43 za 2,11 USD, porównania z GPT-6.1 Sol, Grok 4.7 i Kimi K3.1 Pro, zapowiedź wag „in the coming days” (odczyt 5.11.2026)
- PacBench, otwarte dane przebiegów , wpis tencent-hy4: 82/100, 23,2 min, 0,30 USD, przebieg z dnia premiery; wpisy kimi-k3.1-pro 93/100 i claude-opus-5-5-medium 100/100 (odczyt 5.11.2026)
- Publiczne API OpenRouter, listing tencent/hy4 , ceny 0,417/1,2505/0,021 USD za 1M, kontekst 1 048 576 tokenów, modalność text+image (odczyt 5.11.2026)
- Repozytorium tencent/Hy4-preview na Hugging Face , specyfikacja 770B/49B, Apache 2.0, utworzone 27.08.2026 (odczyt 5.11.2026)
- Repozytorium tencent/Hy4-preview-FP8 na Hugging Face , wariant kwantyzacji FP8 (odczyt 5.11.2026)
