Cybergenic SHADE Sandbox

Dyskusje na temat oprogramowania

Cybergenic SHADE Sandbox

Postautor: Tester » wt mar 22, 2016 1:33 pm

Obrazek
Witam ponownie wszystkich użytkowników. Chciałbym Wam przedstawić tym razem niezwykle ciekawy program – Shade Sandbox. Co ciekawe pierwsza wersja tego softu pojawiła się dokładnie 4 marca 2014 roku. To nieco ponad dwa lata temu a ja po raz pierwszy o produkcie firmy Cybergenic dowiedziałem się stosunkowo niedawno. Chcę tym odkryciem podzielić się z Wami ;)

Shade Sandbox pozwala uruchamiać dowolne programy w piaskownicy – wyizolowane środowisko w systemie, dzięki któremu można bezpiecznie testować wybraną aplikację. Działania wykonywane w piaskownicy nie będą miały wpływu na nasz system. Shade Sandbox jest zwykle używany jako dodatkowy komponent zabezpieczenia systemu, podstawowym zabezpieczeniem musi być oczywiście pakiet antywirusowy.
Wymagania sprzętowe programu nie są duże i nawet starsze maszyny spokojnie powinny dać sobie z nim radę:
Operating System: Windows Vista SP2 x32/x64; Windows 7 x32/x64; Windows 8 x32/x64; Windows 8.1 x32/x64; Windows 10
CPU: 1GHz
RAM: 1GB

Obrazek

Po słowie wstępu, przejdźmy do działania. Odwiedzam oficjalną stronę programu:
http://www.shadesandbox.com/
(pierwsze zdjęcie pochodzi właśnie z powyższego odnośnika)
Program jest kompatybilny z wszystkimi systemami począwszy od Windows Vista a po najnowszą „dziesiątkę”. Gdy chciałem pobrać pogram kilkukrotnie pojawił mi się błąd, nie wiem czym to było spowodowane ale na szczęście udało mi się pobrać instalkę – ta zajmuje niecałe 15MB.
Proces instalacji to właściwie formalność i w zasadzie sprowadza się do podania miejsca instalacji programu, opcjonalnie można aktywować program, a po zakończeniu należy ponownie uruchomić system.

Zatem uruchamiamy Shade Sandbox po raz pierwszy:
Obrazek
Jak widzimy bardzo minimalistyczny interfejs za co należy się duża pochwała, jednak ktoś może zapytać jak dodać do piaskownicy jakiś program ? Otóż jest to banalnie proste, wystarczy przeciągnąć ikonę dowolnego programu na biały obszar po prawej stronie nazwany „Cybergenic Shade”. Spójrzcie jak to teraz wygląda:
Obrazek
Co teraz ? wytarczy normalnie uruchomić program dodany do Cybergenic Shadow, u mnie jest to np. program UltraISO. Uruchomiłem go tak jak zawsze przez ikonę z pulpitu.
Obrazek
Proszę spojrzeć , że wpomniany przeze mnie UltraISO uruchomił się w piaskownicy, a dowodem na to jest symbol w lewym górnym rogu który zaznaczyłem czerwonym kwadracikiem. Teraz mogę czynić dowolne zmiany w uruchomionym programie.
Jeżeli nie chcemy aby zmiany w programie uruchomionym w piaskownicy były zatwierdzone, wystarczy kliknąć w przycisk Clean up Shade.
Obrazek W ten sposób możemy testować każdy program, a Shade Sandbox gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Spójrzmy na pozostałe przyciski Remove an application from Shade – usuwa wybrany program z piaskownicy, natomiast Open Shade folder otwiera nam fizyczny folder z naszą piaskownicą.
Obrazek
Activate jak się domyślacie aktywuje zakupioną licencję, natomiast ostatnia opcja pozwala uzyskać wsparcie(zostaniemy przeniesieni do oficjalnej strony programu).

Shade Sandbox to jedno z najlepszych narzędzi jakie ostatnio testowałem, program jest banalnie prosty w obsłudze i niezwykle użyteczny. Do tej pory za program nr 1 własnie do tego celu uważałem zapewne Wam znany Sandboxie. Teraz zdecydowanie najlepszym programem według mnie jest Shade Sandbox, mam nadzieję że za jakiś czas pojawi się wersja polska – jednak po raz kolejny raz to podkreślę, nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z obsługą programu. Firmie Cybergenic życzę ciągłego rozwoju z świetnym programem jakim jest Shade Sandbox, Was zapraszam do testowanie tego jakże użytecznego narzędzia, a szczególnie tych którzy lubią bawić się jakimiś niebezpiecznymi programami :)
Tester

Wróć do Oprogramowanie