Samsung D6500 – czy to jeszcze telewizor?

Dodał: admin listopad - 12 - 2011

Przez ostatnie kilkanaście dni miałem okazję prywatnie pobawić się w miarę nowym telewizorem Samsunga oznaczonym jako D6500. Urządzenie to należy do linii urządzeń Smart TV, z bardzo ciekawym interfejsem użytkownika Smart Hub, stanowiącym platformę łączącą funkcje tradycyjnego telewizora z urządzeniem umożliwiającym dostęp do Internetu. Nowe produkty Samsunga mają najwyraźniej przesunąć pozycję telewizora do rangi centrum domowej rozrywki. Czy koreańskiemu gigantowi udała się ta sztuka i czym D6500 różni się od innych telewizorów dostępnych na rynku? Postaram odpowiedzieć się w recenzji ;)

W sieci pojawiły się już pewnie dziesiątki recenzji dokładnie lustrujących parametry tego urządzania i porównującego go z innymi telewizorami dostępnymi na rynku. Postanowiłem, że nie będę po raz kolejny powielał tego typu tekstów i przedstawię telewizor D6500 z punktu widzenia zwykłego użytkownika, który nie zawsze  orientuje się w najnowszych zdobyczach techniki ukrytych pod nic niemówiącymi zlepkami liter i cyfr, a szuka po prostu telewizora nowej generacji przenoszącego tradycyjną funkcję tego typu urządzenia na zupełnie inny poziom.

Garść informacji technicznych

Testowany przeze mnie model wyposażony został w ekran o przekątnej 32 cali, podświetlany za pomocą diod LED. Urządzenie pozwala na wyświetlanie obrazu w standardzie HD 1080p o rozdzielczości 1920×1080 pikseli oraz obsługuje filmy w technologii 3D.  Częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 200 Hz.

Na tylnej obudowie telewizora znajdziemy kilkanaście złącz, które powinny zaspokoić nawet zapalonych miłośników nowinek technologicznych: 4 x HDMI, 3 x USB 2.0, 1 x komponentowe, 1 x kompozytowe AV,  1 wyjście DTS 2.0 + Dolby Digital, 1 x scart, Port CI, Wejście anteny (DVB-T/Kablówka),  Wejście anteny satelitarnej, Wejście audio PC/DVI, Port Ethernet. Oprócz tego w urządzenie został wbudowany również moduł wifi umożliwiający korzystanie z internetu bezprzewodowego.

Pierwsze kroki

Samo uruchomienie urządzenia nie powinno sprawić żadnych trudności. Instalacja sprowadza się właściwie tylko do przymocowania ekranu do podstawy, podłączenia wszystkich niezbędnych kabli i przeprowadzenia wstępnej konfiguracji za pomocą przyjaznego kreatora. Pierwsze dwa kroki przebiegają gładko dzięki dołączonym do urządzenia obrazkowym instrukcjom. Dla mnie jedynym problemem okazało się szybkie podłączenie przejściówki dla złącza SCART czyli popularnego eurozłącza. Wetknięcie tej wtyczki do gniazda wymaga nieco skupienia oraz precyzji i nie jest bynajmniej tak proste jak chociażby podłączanie urządzeń z wtyczką USB.

Konfiguracja telewizora również nie należy do trudnych. Kreator prowadzi nas za rękę umożliwiając przy tym. m.in. wyszukanie kanałów oraz konfigurację połączenia internetowego. Do telewizora podłączyłem zarówno tradycyjną antenę naziemną oraz antenę satelitarną z zamontowanym  na niej podwójnym konwerterem typu monoblock (popularny „zez”). Wyszukiwanie programów odbyło się bez jakichkolwiek problemów. Telewizor odnalazł naziemne kanały analogowe oraz pakiet dostępnych już naziemnych kanałów cyfrowych, a także mnóstwo darmowych kanałów satelitarnych. Bezproblemowo odbyły się także definiowanie bezprzewodowego połączenia z internetem.

Pochwała należy się tu inżynierom Samsunga. Uważam, że interfejs konfiguracji wstępnej został przygotowany bardzo dobrze i na żadnym etapie instalacji nie zdarzyła się sytuacja, w której nie wiedziałbym co mam zrobić. Oczywiście interfejs telewizora jest całkowicie w języku polskim (co jest chyba już obecnie standardem), nie ma więc mowy o jakiejkolwiek barierze językowej uniemożliwiającej korzystanie z urządzenia.

Poświęcę jeszcze chwilę zawartości pudełka, a konkretnie znajdującym się tam instrukcjom obsługi. Papierowe wydawnictwa to niestety tylko lektura typu „szybki start”. Niech nie zwiedzie was grubość jednej z dołączonych książeczek. Jej rozmiary wynikają z liczby przygotowanych wersji językowych, a nie dbałości o dokładne opisanie wszystkich funkcji urządzenia. W kwestii instrukcji Samsung – podobnie zresztą jak inni producenci – stawia na elektroniczny system pomocy wbudowany w urządzenie. Co prawda dostępna w telewizorze instrukcja jest bardzo rozbudowana i zawiera wręcz wskazówki typu „krok po kroku”, jednak osoby przyzwyczajone do tradycyjnych papierowych instrukcji obsługi mogą poczuć się zawiedzione. Osobiście również podchodzę do tego trendu sceptycznie i uważam, że lektura elektronicznych poradników wyświetlanych na ekranie nie jest w stanie zastąpić kontaktu z papierową książeczką. Ot, taki drobiazg ;)


15 komentarzy to “Samsung D6500 – czy to jeszcze telewizor?”

 1. Michał pisze:

  No dobra ale co to ma czego nie ma Sony Bravia? o.0

 2. admin pisze:

  @Michał ciężko mi odpowiedzieć na tak ogólnie postawione pytanie, szczególnie, że nie miałem jeszcze okazji pobawić się Bravią tak jak tym Samsungiem. Nie sądzę by Sony pozwolił sobie na gorsze parametry techniczne, a cała walka o rynek sprowadza się pewnie do funkcji Smart TV. Tak jak pisałem w tekście,świetną sprawą jest w pełni funkcjonalna przeglądarka internetowa, ale najbardziej podoba mi się udostępnione środowisko programistyczne do pisania aplikacji/widgetów. Dzięki temu jest szansa, że nie kupisz telewizora, o którym producent po kilku miesiącach „zapomni”, skupiając się na nowszych modelach, a dzięki społeczności programistów urządzenie będzie wzbogacać się o nowe funkcje. Już teraz w Samsung App jest tych aplikacji naprawdę sporo i sklep nie świeci pustkami (a bodajże w Sharpie widziałem tylko kilka-kilkanaście widgetów). Z tego co pamiętam to Samsung ogłosił jeszcze konkurs na najbardziej innowacyjną aplikację z pokaźną pulą nagród, więc zależy im pewnie na szybkim rozwoju Smart Hub.

 3. Marek pisze:

  Kupiłem to cacko i nigdzie w Internecie nie ma informacji na temat wyskakującej plakietki z napisem (playback has stopped because a faster Internet connection is required) podczas prób oglądania filmów w EXPLORE 3D..
  Mam szerokopasmowe łącze (ETHERNET) 1Mb i jak widać jest zbyt wolne,
  a jakie winno być?
  Czy komuś z Was (czytających) udało się uzyskać ciągłość filmu 3D tą drogą?
  Pozdrawiam.. Marek

 4. admin pisze:

  @Marek
  Przy łączu 1MB/s nie ma szans na komfortowe korzystanie z tej usługi. Wiem dokładnie, bo sam próbowałem na takim łączu i problemy z płynnym odtwarzaniem występują praktycznie przy wszystkich aplikacjach oferujących filmy. Niestety do przesyłu wideo w standardzie HD potrzeba przynajmniej 4MB/s lub nawet więcej.

 5. Witek pisze:

  Mam go od 2 miesięcy. Prawie wszystko co napisano w recenzji potwierdzam. Wyjątkiem jest wyświetlanie stron internetowych z flashem, którego przeglądarka chyba nie obsługuje – może później?

  Natomiast wczoraj znalazłem w SamsungApp dostęp do strony Berliner Philharmoniker – napisane, że darmowy. Zgodnie z instrukcją zarejestrowałem się na tej stronie jako nowy użytkownik wpisując kod, który podał mi telewizor. Pojawił się komunikat, że moje urządzenie czyli telewizor zostało już aktywowane. Ucieszyłem się i chciałem sobie obejrzeć i wysłuchać jakiegoś koncertu z archiwum Filharmonii Berlińskiej i tu niespodzianka – prosi o zapłatę za dostęp do zawartości strony około 150 euro/rok, a przecież było napisane, że dostęp jest darmowy!
  Obejrzałem sobie próbkę (trailer)- jakość obrazu i dźwięku rewelacyjna, co słychać nawet „drewnianym” uchem.
  Czy ktoś wie, czy można korzystać z tego korzystać za darmo czy niestety trzeba płacić?
  Pozdrawiam

 6. Marek pisze:

  PIP (obraz w obrazie) działa również przy oglądaniu stron Internetowych – niebieski przycisk „D”

 7. admin pisze:

  @Witek, ostatnio sprawdzałem aplikację o której wspominasz. Rzeczywiście jakość jest rewelacyjna, ale niestety trzeba opłacić abonament. I nie ma tu żadnej sprzeczności, bo sama aplikacja do odtwarzania jest całkowicie darmowa, więc zgodnie z opisem ;) Swoją drogą to niezły chwyt marketingowy

 8. Daniel pisze:

  @ Marek – u mnie przy 25Mbit/s filmy 3d dzialaja, ale hmmm spodziewalem sie czegos wiecej po 3d – tu szalu nie ma

 9. kamil pisze:

  Czy ktoś testował ten tv jako monitor?
  Chodzi mi główni o to jak radzi sobie z wejściem d-sub (laptop)
  Nie zawsze jest podany czas reakcji – a jak już to te dane są sprzeczne.

 10. Marek pisze:

  @Daniel – pewnie masz Internet 25Mbit/s czyli około 3,12MBajtów na wejściu modemu/routera..
  Mnie się wydawało, że opis wydolności mojego routera sieciowego na 100Mbit/s (12,5MB) zadowoli Samsunga i mnie, ale to tylko magia liczb i moja niewidza w tamtym momencie..
  Na wejściu routera mam szerokopasmowy sygnał 1MB = 125kbit/s
  (MB/8=kbit/s), czyli b. mało i telewizor „odmawia współpracy” …
  A to, że router może dać taką dużą prędkość na swoich 4 wyjściach
  sieci wewnetrznej pomaga tylko przy wymianie plików między komputerami podpiętymi do tej wspólnej sieci i nic więcej!
  Cudów poprostu nie ma!
  Wolnego sygnału 1MB np. Neostrady nie da się przyspieszyć na wyjściu routera do 12,5MB i tyle (he he)!

 11. Marek pisze:

  @Daniel – pewnie masz Internet 25Mbit/s czyli około 3,12MBajtów na wejściu modemu/routera..
  Mnie się wydawało, że opis wydolności mojego routera sieciowego na 100Mbit/s (12,5MB) zadowoli Samsunga i mnie, ale to tylko magia liczb i moja niewiedza w tamtym momencie..
  Na wejściu routera mam szerokopasmowy sygnał 1MB = 125kbit/s
  (MB/8=kbit/s), czyli b. mało i telewizor „odmawia współpracy” …
  A to, że router może dać taką dużą prędkość na swoich 4 wyjściach
  sieci wewnetrznej pomaga tylko przy wymianie plików między komputerami podpiętymi do tej wspólnej sieci i nic więcej!
  Cudów poprostu nie ma!
  Wolnego sygnału 1MB np. Neostrady nie da się przyspieszyć na wyjściu routera do 12,5MB i tyle (he he)!

 12. Dominik pisze:

  Witam.
  Posiadam wersję 55″ tego modelu. Mam kablówkę prędkość 10 Mega i telewizor podpięty przez WiFi do TPlinka i filmy w 3D full HD działają jak bajka. Nie ma się do czego przyczepić. Telewizor nawet się nie tnie jak oglądam filmy 3D korzystając z AllShare z laptopa. Jedyna wada to wolne przeglądanie internetu. Powolna jest sama przeglądarka. Wgrałem aplikacje dzięki którym oglądam obraz z kamerki w swoim laptopie, swój pulpit czy też jakiekolwiek zasoby ze swojego laptopa. Nawet uruchomiłem to wszystko na takim samym samsungu swoich teściów tylko 40″ w innym mieście udostępniając na swoim laptopie który znajdował się w innym mieście. Droga kamerka i drogi pilot dotykowy. Ale jak ktoś ma telefon z Androidem to wgrywa sobie aplikacje i śmiga jako klawiatura. Pilotem od TV steruje aparatem foto podpiętym przez HDMI. Dysk twardy od laptopa przez adapter USB robi jako urządzenie magazynujące filmy, muzę i zdjęcia a druga partycja tego dysku jako nagrywarka w TV. Telewizor malinowy. Cudeńko. Rameczka tak cienka w wersji 55″ że koparka opada. Dosłownie blaszka obciągnięta na brzegach matrycy. Głośniki śmigają jak ta lala choć nie wiem gdzie one tam się zmieściły. Używam światłowodu do amplitunera – dźwięk miodzio. Polecam. Dałem 6150zł + wysyłka.

 13. samsung pisze:

  Witam mam samsunga D6500 i chcę go połączyć do internetu bezprzewodowego który mam w neti ale wyczytałem że muszę do kupić adapter firmy samsung i podają 3 modele i nie wiem który mam kupić i czy to będzie chodziło?
  WIS09ABGN , WIS09ABGN2 , WIS10ABGN czy ktoś może mi pomóc?

 14. admin pisze:

  @samsung

  D6500 ma wbudowany moduł WiFi i standardową kartę sieciową Ethernet więc nie ma potrzeby dokupywania żadnych modułów. Samo podłączenie do sieci bezprzewodowej jest bardzo proste – z tego co pamiętam to wskazuje się na liście nasz punkt dostępowy i wpisuje hasło. Poszukaj w ustawieniach i na pewno sobie poradzisz :)

 15. Andrzej pisze:

  Szkoda tylko że tak szybko się starzeje, Samsung nie chce wydać aktualizacji włączającej HbbTV, choć można to zrobić samemu w menu serwisowym bo te same modele na rynek Niemiecki mają fabrycznie włączone, ale straci się podobno gwarancję. Taka jest polityka tej firmy choć Sony włączył w modelach z 2011, a Samsung tylko w serii E a nasze odbiorniki zestarzały cię po kilku miesiącach, a niby taki nowoczesny telewizor. Nigdy więcej telewizora z tej firmy!!!!!

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.