Apple iPad Mini przyćmi sukces Google Nexus 7?

Dodał: admin lipiec - 16 - 2012

Premiera taniego tabletu Google Nexus 7 zapowiada się nadzwyczaj dobrze. Oficjalna sprzedaż produktu jeszcze nie ruszyła, a sprzedawcy już informują o wyczerpaniu zapasów tabletów zakontraktowanych z producentem. W branży tabletów natomiast ponownie pojawiła się plotka jakoby Apple pracował nad mniejszą wersją Apple iPad (określanego jako Mini), który będzie celował w rynek tańszych tabletów, wyposażonych w ekrany 7″. Analitycy prognozują, że produkt ten może stać się kolejnym hitem i może przyćmić spodziewany sukces Google Nexus 7, a także przybić gwóźdź do trumny tanich tabletów z Androidem.

Wszystkie ostatnie produkty firmy Apple cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów. Szał nie ominął również hitu ostatnich miesięcy – tabletu iPad. Zaledwie kilka dni temu opublikowane zostały dane sprzedażowe za drugi kwartał b.r. Okazuje się, że w tym okresie nowych właścicieli znalazło aż ponad 20 milionów tabletów z Logo Apple. Liczby wbijają w fotel, a analitycy ciągle zastanawiają się jak mocno chłonny jest ten rynek.

Apple najwyraźniej nie zamierza spoczywać na laurach i z pewnością uważnie śledzi zainteresowanie tabletem Google Nexus 7, który ma celować w gusty osób poszukujących mniejszego, ale tańszego urządzenia o dobrych parametrach technicznych i cechującego się przyzwoitą jakością wykonania. W branży ponownie pojawiły się głosy, że Apple nie zamierza oddać ciekawie zapowiadającego się rynku mniejszych tabletów i również pracuje nad mniejszym urządzeniem, ochrzczonym jako iPad Mini.

Jeśli wierzyć tym informacjom, to mniejszy brat kultowego już iPada, poza ceną i rozmiarem, ma nie różnić się od swego pierwowzoru. Apple ma bowiem zachować identyczny design, a cała obudowa zostanie odpowiednio zmniejszona tak by idealnie dopasować się do 7.85-calowego ekranu. W kwestii domysłów pozostaje również cena planowanego Apple iPad Mini. W chwili obecnej z całą stanowczością można stwierdzić, że będzie ona mniejsza niż 499$, czyli mniejsza od ceny „dużego” iPada.

Amerykańscy komentatorzy twierdzą, że jeżeli cena iPada Mini ukształtuje się w okolicach 300$ to producenci tabletów z Androidem będą mieli spory problem. Co więcej niektórzy z komentatorów zastanawiają się czy iPad Mini nie przyćmi spodziewanego sukcesu Google Nexus 7, który sprzedawany będzie w cenie zaledwie 200$.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki sprzedażowe Apple i prawdziwy szał, jaki wywołują premiery kolejnych produktów z logiem nadgryzionego jabłka, można spodziewać się, że klienci nie przejdą obojętnie również obok mniejszej i tańszej wersji tak pożądanego iPada. Zagraniczni komentatorzy szacują, że wypuszczenie na rynek iPad Mini pozwoli Apple na zamknięcie okresu świątecznego z wynikiem od 4 do 6 milionów sprzedanych sztuk tego urządzenia.

Czy jednak w tych prognozach nie ma zbyt wiele optymizmu? Google Nexus 7 to produkt, który ze względu na swoją cenę ma być urządzeniem dla mas – osób, które potrzebują produktu o takiej właśnie funkcjonalności, nie chcąc inwestować przy tym nadmiernych kwot tylko po to, by stać się posiadaczem modnej marki. Apple z kolei na pewno nie zaoferuje takiej ceny, by iPad Mini mógł być pod tym względem bezpośrednim konkurentem Nexusa 7 czy Kindle Fire. Głównym atutem Apple będą tu świetnie przygotowane akcje marketingowe, które wywołują pożądanie i napędzają sprzedaż. O ile jednak amerykańscy klienci rozchwytują iPady jak świeże bułeczki, to Europejczycy wydają się być pod tym względem bardziej konserwatywni i trzeźwo myślący. Samo logo na obudowie może nie wystarczyć, by pokonać konkurencję serwującą tańsze i nie mniej wydajne urządzenia z Androidem na pokładzie.

A wy co byście wybrali? Apple iPad Mini czy Google Nexus 7?

źródło: imore, tablet-news / ilustracja: Oliver Lindner (flickr)

 


2 komentarze to “Apple iPad Mini przyćmi sukces Google Nexus 7?”

  1. Crysis 2 Crack pisze:

    ja tam wole nexusa, apple wedlug mnie za droga zabawka

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.