Nokia zablokuje sprzedaż Google Nexus 7?

Dodał: admin lipiec - 4 - 2012

Tablety Google Nexus 7 nie zdążyły jeszcze trafić do sprzedaży, a konkurenci Google w tym segmencie rynku już próbują zablokować sprzedaż spodziewanego hitu. Nieco przebrzmiała gwiazda ryku telefonów komórkowych – Nokia, ogłosiła że Google Nexus 7 narusza jej patenty. Czy Nokia idzie w ślady Apple próbując działaniami prawnymi bronić swojej pozycji na rynku czy jest to może sposób na wyłudzenie dużych odszkodowań i poprawienie kiepskiej sytuacji finansowej fińskiego producenta komórek?

 

Cóż takiego nie spodobało się Nokii w tablecie Google Nexus 7? Przedstawiciele Nokii oficjalnie nie wskazali o naruszenie jakiego patentu chodzi. Stwierdzili natomiast, że korporacja jest właścicielem wielu patentów i jednym z wiodących dostawców licencji na rynku sprzętu telekomunikacyjnego. Na listach licencjobiorców Nokii nie figuruje zaś ani Asus, będący producentem tabletu, ani Google, firmujący spodziewany hit sprzedażowy.

Nieoficjalnie mówi się, że może chodzić o patent dotyczący sieci bezprzewodowej 808.11 WiFi. Na taki trop wskazuje fakt, że Google Nexus 7 w obecnym kształcie może łączyć się z Internetem wyłącznie za pomocą sieci bezprzewodowej. Urządzenie to nie zostało bowiem wyposażone w żadne funkcje dające możliwość nawiązywania połączenia z siecią GSM. Wgląd w listę patentów będących własnością Nokii pozwala zaś na stwierdzenie, że producent ten opatentował dosyć sporo rozwiązań dotyczących łączności radiowej.

Z wypowiedzi przedstawicieli Nokii wynika jednak, że fiński koncern nie zamierza wytaczać potężnych dział i zwalczać rzekome naruszenia na drodze sądowej. Rzecznik Nokii wskazał, że jeżeli Asus i Google nie są licencjobiorcami Nokii to po prostu powinni jak najszybciej skontaktować się z Nokią, podpisać stosowne dokumenty i nabyć licencje. Wygląda więc na to, że fiński potentat wolałby raczej załatwić sprawę pokojowo.

Eksperci wskazują, że Nokia nie ma zbyt wielkiego interesu w podejmowaniu środków prawnych, których głównym celem byłoby zablokowanie sprzedaży Google Nexus 7. Nokia póki co nie ma w swojej ofercie żadnego tabletu, więc duet Asus-Google nie jest tu bezpośrednim konkurentem, z którym warto staczać boje na śmierć i życie. Najpewniej Nokia liczy bardziej na zastrzyk gotówki, będącej efektem zakupu licencji.

Natomiast sami producenci tabletu Google Nexus 7 nabrali wody w usta i w chwili obecnej nie chcą komentować całej sprawy.

źródło: SlashGear
ilustracja: Google


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.