Szybka recenzja: Emsisoft Anti-Malware 7

Dodał: admin listopad - 23 - 2012

Na rynku oprogramowania antywirusowego oprócz typowych produktów zabezpieczających znajdziemy również sporo tzw. skanerów antywirusowych na żądanie. Jednym z nich jest dosyć popularny skaner Emsisoft Anti-Malware 7, znany niegdyś jako a-squared Anti-Malware. Zaledwie kilka tygodni temu producent uraczył nas nową wersję tegoż produktu, która oznaczona została numerem 7. W najnowszym wydaniu znalazło się kilka istotnych zmian, więc jest to dobra okazja by przyjrzeć się bliżej temu produktowi i sprawdzić jego funkcjonowanie. KONKURS: Do wygrania 20 licencji na Emsisoft Anti-Malware 7

 

Już na samym początku ważna informacja dla polskich użytkowników – Malwarebytes Anti-Malware Pro jest produktem całkowicie spolszczonym (zarówno interfejs jak i instalator), więc osoby, które nie lubią korzystać z programów w językach obcych nie powinny mieć żadnych obaw przed instalacją. Jeżeli jednak chcielibyśmy zagłębić się w zapisy licencyjne programu to niestety konieczna będzie znajomość języka angielskiego, gdyż mimo polskiej wersji językowej instalatora, wyświetlana nam treść licencji jest w języku angielskim.

Poza tym instalacja jest naprawdę prosta i odbywa się błyskawicznie bez żadnych problemów. Warto jednak zwrócić uwagę na wagę samego instalatora – 237 MB. To sporo, w porównaniu do produktów konkurencyjnych, ale tak duży rozmiar pliku to zapewne zasługa obecności aż dwóch silników antywirusowych. Warto przy tej okazji dodać, że w Emsisoft Anti-Malware 7 nastąpiła  dosyć istotna zmiana i obok autorskiego silnika Emsisoft nad bezpieczeństwem naszego komputera czuwa także silnik antywirusowy Bitdefender, który zastąpił Ikarusa. Zapewne czas pokaże, czy była to dobra decyzja i czy obecność nowego silnika wpłynie pozytywnie na osiągi programu.

Po uruchomieniu Emsisoft Anti-Malware 7 wita nas elegancki i przejrzysty oraz – o czym już wspominałem – całkowicie spolszczony interfejs użytkownika. Na starcie  czeka na nas standardowa jak na produkty tego typu procedura, a więc aktywacja pełnej bądź darmowej wersji, aktualizacja baz danych oraz pierwsze skanowanie. Emsisoft Anti-Malware 7 oferuje nam aż 4 tryby skanowania: szybkie, nieco bardziej rozległe od szybkiego – inteligentne, najbardziej czasochłonne – dokładne oraz tryb skanowania własnego, w którym możemy samodzielnie zdefiniować zakres skanowania.

Jeżeli mamy wątpliwości, który tryb wybrać, warto zapoznać się z dodatkowymi informacjami w ramce po prawej stronie. Znajdziemy tam bardziej szczegółowy opis każdego z trybu. Korzystając z innych funkcji programu warto również zerknąć do wspomnianej ramki, bo producent naprawdę się postarał, by zaserwować nam przydatne informacje.

Zwróćmy również uwagę, że aplikacja daje nam możliwość zarządzania użyciem zasobów komputera podczas skanowania. Służy do tego odsyłacz Ustawienia wydajności, który umożliwia określenie z ilu procesorów (rdzeni) ma korzystać program. Możemy także ustawić liczbę wątków oraz priorytet dla procesu uruchamianego przez aplikację.

Po zakończonym skanowaniu przechodzimy do ostatniego etapu konfiguracji czyli włączenia Strażnika (Guard). Gotowy do pracy Emsisoft Anti-Malware 7 uruchamia 3 moduły ochronne:

  • elastyczny skaner plików, który – wedle zapewnień producenta – może pochwalić się bazą aż 4 milionów wykrywanych wirusów;
  • moduł kontroli zachowań zajmujący się analizą behawioralną uruchamianych aplikacji, który jest w stanie na podstawie zachowania danego programu ustalić, czy mamy do czynienia z potencjalnie niebezpieczną aplikacją;
  • bezpieczne surfowanie, czyli moduł chroniący użytkownika podczas korzystania z Internetu.

Warto również zwrócić uwagę na obecny w Emsisoft Anti-Malware 7 i znany również z innych produktów antywirusowych, tzw. tryb gracza, który pozwala na zredukowanie do minimum zasobów komputera wykorzystywanych przez produkt, w celu ich całkowitego użycia przez inną wymagającą aplikację, np. grę o dużych wymaganiach sprzętowych czy program do obróbki wideo.

Nowością w programie jest redukcja liczby fałszywych alarmów poprzez zastosowanie mechanizmu społecznościowej oceny i rekomendacji plików. Na czym to polega? Jest to obecny już w niektórych produktach antywirusowych system opierający się na sile użytkowników skupionych wokół programu. Emsisoft Anti-Malware 7 znajdując potencjalnie niebezpieczny obiekt wszczyna alarm i pozwala nam przenieść go do kwarantanny, całkowicie zablokować, wykluczyć z ochrony czy zezwolić na dane zachowanie. Dzięki zbieraniu informacji o decyzjach innych użytkownikach, aplikacja jest nam w stanie podpowiedzieć co robili w takim przypadku inni, prezentując te dane w postaci czytelnego paska wraz z procentowym podziałem odpowiednich akcji. Mechanizm ten będzie przydatny szczególnie dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy w takiej sytuacji często nie wiedzą jaką podjąć decyzję.

Firma Emsisoft przygotowała również coś dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Jest nim moduł Emsisoft Hijack Free, będący bardzo zaawansowanym narzędziem, pozwalającym na przeprowadzanie gruntownej analizy systemu pod kątem wykrywania potencjalnie niebezpiecznych bądź szkodliwych aplikacji czy komponentów, których nie jest w wstanie wykryć żaden standardowy skaner. Doświadczonym użytkownikom może przydać się także moduł Emsisoft Commandline Scanner, pozwalający na wykorzystanie funkcjonalności programu z poziomu linii komend, bez konieczności korzystania z graficznego interfejsu użytkownika.

Warto także wspomnieć o dosyć oryginalnym rozwiązaniu w kwestii licencjonowania produktu. Emsisoft Anti-Malware 7 jest programem płatnym, jednak producent przygotował coś również dla użytkowników, których nie stać na zakup legalnej licencji, a nie chcieliby oni jednocześnie rezygnować z ochrony oferowanej przez produkt. Rozwiązaniem oferowanym przez Emsisoft jest specjalny program partnerski, dzięki któremu za polecanie programu Emsisoft Anti-Malware naszym znajomym możemy zdobyć dodatkowe miesiące darmowej ochrony. Każde pobranie i instalacja wersji testowej z naszego linku polecającego to miesiąc dodatkowej ochrony, a jeżeli nasz znajomy zdecyduje się na zakup licencji, otrzymamy w nagrodę aż półroczne przedłużenie naszej licencji.

Podsumowanie

Emsisoft Anti-Malware 7 to skaner antywirusowy oferujący moduł ochrony w czasie rzeczywistym, co zbliża ten produkt do miana ciekawej alternatywy dla tradycyjnych produktów antywirusowych. Na uwagę zasługuje w pełni spolszczony interfejs użytkownika, miły dla oka interfejs oraz bardzo dobrze przygotowane opisy poszczególnych elementów programu, dzięki czemu jest on  atrakcyjnym produktem również dla niezbyt zaawansowanych użytkowników komputera. Brawa dla producenta należą się także za ciekawy program partnerski i możliwość zdobycia darmowego przedłużenia licencji.

Do wad produktu należy zaliczyć dosyć spory rozmiar pliku instalacyjnego, chociaż wbrew opiniom użytkowników pierwszych kompilacji Emsisoft Anti-Malware w wersji 7, obecne wydanie nie ma jakoś specjalnie wielkiego zapotrzebowania na zasoby systemowe. Osobiście muszę wręcz przyznać, że produkt w „trybie czuwania” jest wręcz całkiem lekką aplikacją.

Producent: Emsisoft
Cena: 19.83 zł (licencja 3-miesięczna) /  66.02 zł (licencja roczna) / 115.59 zł (licencja roczna na 3 komputery)

Strona domowa produktu (w języku polskim)

 


1 komentarz to “Szybka recenzja: Emsisoft Anti-Malware 7”

  1. senior38 pisze:

    Swietny program.Polecam wszystkim.

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.