55EM960V – Rewolucyjny 55-calowy TV OLED od LG

Dodał: admin czerwiec - 16 - 2012

Zapowiada nam się bardzo ciekawy rok na rynku odbiorników telewizyjnych. Dwaj koreańscy giganci w dziedzinie produkcji elektroniki użytkowej – LG Electronics i Samsung walczą zawzięcie o pozycję lidera rynku bijąc się jednocześnie o tytuł pioniera i rewolucjonisty w dziedzinie produkcji telewizorów. Tym razem ciężkie działa wytacza LG i prezentuje swój ultralekki i ultracienki 55-calowy odbiornik telewizyjny, wykonany w technologii OLED i oznaczony symbolem 55EM960V. Według zapewnień producenta z chwilą premiery staliśmy się świadkami rewolucji i nowego etapu w kwestii produkcji telewizorów.

23 maja w Monako odbyła się oficjalna europejska prezentacja 55-calowego telewizora OLED, o którym mówi się, że jest jednym z najbardziej oczekiwanych produktów tego roku. Co więcej, LG przekonuje nas o ogromnej wyjątkowości tego modelu. Z tego względu nie powinien dziwić fakt, że wyjątkowy produkt doczekał się również wyjątkowej premiery. Prezentacja najnowszego telewizora LG 55EM960V odbyła się z wielką pompą, a pokaz uświetniły gwiazdy światowego formatu. Z uwagi na fakt, że LG sponsoruje Formułę, na pokazie był obecny nawet Sebastian Vettel.

Wróćmy jednak do samego telewizora. Co czyni go tak wyjątkowym, że w porównaniu do dostępnych na rynku odbiorników telewizyjnych może on nosić miano rewolucyjnego? LG odpowiada krótko i rzeczowo: jest wielki, cienki i lekki. Wyposażony w 55-calowy panel OLED 55EM960V jest rzeczywiście nadzwyczaj cienki. LG przekroczyło kolejną barierę prezentując telewizor o grubości zaledwie 4 milimetrów. Trzeba przyznać, że ta cyfra robi wrażenie i pobudza wyobraźnię. Taki wynik to oczywiście zasługa wykorzystania technologii OLED, która nie wymaga zewnętrznego podświetlania matrycy. Na grubość telewizora składa się więc jedynie sam panel.

Pozostając przy kwestii samego panelu, warto wspomnieć o zastosowanych przez LG autorskich technologiach wykorzystania obrazu. Mowa tu rozwiązaniach 4-color Pixels oraz Color Refiner, które według producenta mają zapewniać najbardziej naturalne kolory, jakie można uzyskać na telewizorze. Dodatkowo zastosowane technologie maj być tanie z punktu widzenia produktu technologicznego, co ma przedkładać się na zmniejszenie ostatecznego kosztu wyprodukowania telewizora OLED. Przedstawiciele LG podczas premiery 55EM960V zapewniali, że nowoczesny panel OLED ma cechować się nawet 100 razy szybszym czasem reakcji matrycy względem tradycyjnych telewizorów LCD.

Kolejnym rewolucyjnym parametrem jest jego waga. Zastanawiacie się ile może ważyć 55-calowy telewizor? Producent na oficjalnej premierze zapewnił, że waga odbiornika wynosi zaledwie 10 kg. Tak, to nie pomyłka! Najnowszy produkt jest rzeczywiście ultralekki, co zawdzięcza m.in. wykorzystaniu przy produkcji włókien węglowych. Użyta technologia ma dodatkowo sprawić, że obudowa mimo swej lekkości ma być odporna na uszkodzenia.

W sieci pojawiły się już informacje, że ten rewolucyjny telewizor pojawi się w przedsprzedaży już w lipcu bieżącego roku. Dostawy produktu mają się zaś rozpocząć na jesieni i tym samym LG będzie pierwszym producentem telewizorów oferującym odbiorniki OLED. Fani nowinek technologicznych i osoby zainteresowane zmianą telewizora będą jednak musieli poczekać na spadek cen lub nastawić się na poważne nadszarpnięcie budżetu. Przewidywana cena nowego produktu LG to ok. 9000 euro i można spodziewać się, że spadek cen nastąpi dopiero z chwilą wejścia innych producentów na rynek telewizorów OLED oraz z upowszechnieniem się tej technologii. Sami przedstawiciele LG przyznają, że w chwili obecnej z uwagi na wysoką cenę nie liczą na ogromne zainteresowanie modelem 55EM960V i nie przewidują by w ciągu najbliższego czasu telewizory OLED były w powszechnym użytku. LG szacuje, że masowe zakupy nowego typu telewizorów nastąpią dopiero wtedy, gdy ich cena osiągnie poziom 1,5x ceny standardowych odbiorników LCD.

Kontrataku ze strony innych producentów możemy spodziewać się już w tym roku, gdyż Samsung również zapowiedział wprowadzenie na rynek własnych telewizorów OLED. Do akcji przystąpią też zapewne inni producenci sprzętu RTV. Miejmy nadzieję, że ostra konkurencja odbije się w postaci korzystnej oferty dla konsumentów i nowa technologia wkroczy pod strzechy znacznie szybciej niż przewiduje to LG ;)

ilustracja: LG
źródło: LG

 


Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.