Samsung Smart TV ES8000 sterowany głosem i ruchem

Dodał: admin czerwiec - 10 - 2012

Pod koniec maja Samsung wprowadził oficjalnie na polski rynek telewizory z serii Samsung Smart TV ES8000. Wszyscy czołowi producenci regularnie wypuszczają coraz nowe wersje swoich produktów, czy jest więc o czym pisać? Samsung Smart TV ES8000 jest telewizorem o tyle ciekawym, że stawia spory krok na przód w dziedzinie rozwiązań technicznych. Jako pierwszy odbiornik telewizyjny został wyposażony w funkcję sterowania głosem i gestami. Czy to znak, że dni tradycyjnych pilotów są już policzone? Czy polski rynek jest przygotowany na takie rewolucyjne zmiany?

Wprowadzony na polski rynek pod koniec maja Samsung Smart TV ES8000 od strony wizualno-estetycznej kontynuuje ścieżkę utartą przez poprzednie modele. Do czynienia ponownie mamy z cieszącym oko designem i zminimalizowaną ramką, która sprawia wrażenie, że urządzenie składa się wyłącznie z samej matrycy. Zmianie uległa za to podstawka, która jednak również wygląda interesująco i ładnie współgra z ekranem.

Samsung zaczyna przyzwyczajać nas już do cyklicznie wprowadzanych innowacje, które mają go stawiać o krok przed innymi konkurentami w drodze po uwielbienie (i portfele ;) klientów. Najważniejszą innowacją Samsung Smart TV ES8000 jest technologia inteligentnej interakcji (Smart Interaction). Funkcjonalność ta pozwala na sterowanie odbiornikiem za pomocą głosu i gestów. Za poprawny odbiór komend wydawanych przez użytkownika odpowiadają wbudowane w telewizor: kamera HD oraz dwa mikrofony.

Do czego może się przydać w praktyce technologia Smart Interaction? Odpowiedź daje nam sam producent w swoich materiałach informacyjnych:

W ten sposób możesz łatwo włączyć/wyłączyć swój odbiornik TV, zmienić kanał, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać sieć internetową. Wbudowana kamera z technologią rozpoznawania twarzy pozwala na zalogowanie się do serwera Smart Hub i kont użytkowników bez konieczności wpisywania identyfikatora lub hasła.

Oprócz tego technologia Smart Interaction będzie wykorzystywana w aplikacjach uruchamianych dzięki Smart Hub. Już teraz Samsung chwali się nowatorskimi usługami Kids, Fitness oraz Family Story. Możemy więc spodziewać się aplikacji pozwalających na zażycie odrobiny ruchu przed telewizorem, a niewykluczone, że pojawią się również gry wykorzystujące rozpoznawanie gestów i ruchu, co zbliży te telewizory do funkcjonalności znanych ze współczesnych konsol do gier.

Samsung Smart TV ES8000 został oczywiście przygotowany również do odtwarzania filmów dwu- i trójwymiarowych. Ekran podświetlany jest diodami LED, przy czym Samsung chwali się kolejnymi usprawnieniami w tej kwestii, mającymi skutkować bardziej równomiernym podświetleniem panelu. Urządzenie dzieli ekran na wiele mniejszych obszarów analizując konieczny stopień podświetlenia dla każdego z nich z osobna. Na uwagę zasługuje również zainstalowany na pokładzie Samsung Smart TV ES8000 dwurdzeniowy procesor, mający zapewnić pełną wielozadaniowość oraz komfortowe korzystanie ze wszystkich funkcjonalności produktu.

Samsung Smart TV ES8000 pogromcą pilotów?

Czy wprowadzenie funkcjonalności sterowania telewizorem przy pomocy głosu i gestów stanowi zapowiedź odejścia od tradycyjnych pilotów? Póki co wizja ta jest jeszcze odległa, a innowacje wprowadzane przez firmę Samsung mają raczej charakter działań wyprzedzających oczekiwania rynku. Wydaje się, że w chwili obecnej technologia sterowania głosem i ruchem nie jest na tyle doskonała by producenci mogli całkowicie zrezygnować z tradycyjnych pilotów. Z resztą sam Samsung Smart TV ES8000 został wyposażony w aż dwa tradycyjne piloty, więc w przypadku tego modelu tendencja jest dokładnie odwrotna. ;)

Oddzielną kwestią są również oczekiwania i przyzwyczajenia samych klientów. Sterowanie tradycyjnym pilotem wymaga jednak mniej wysiłku, co dla większości użytkowników odbiorników telewizyjnych będzie stanowić poważny argument za pozostawieniem przy życiu dotychczasowych pilotów. Technologia Smart Interaction oprócz funkcji szpanersko-gadżeciarskiej może jednak posłużyć do dalszego rozwoju inteligentnych telewizorów w kierunku domowych centrów rozrywki. Kto wie czy technologia ta nie posłuży w najbliższej przyszłości do konkurowania z producentami konsoli do gier?

Ile mnie to będzie kosztować?

Nowinki techniczne nigdy nie należały do tanich zakupów. Dodatkowo zważywszy na fakt, że Samsung Smart TV ES8000 w najmniejszej wersji to telewizor z ekranem o przekątnej 40 cali, jego zakup w chwili obecnej może trochę nadszarpnąć domowy budżet. Komunikaty producenta z chwili premiery mówią o następujących cenach 13799 zł za model 52-calowy, 10199 zł za model 46-calowy  i 7299zł za model 40-calowy.

Pobieżny rzut oka na największy polski serwis aukcyjny wskazuje, że rynkowe ceny telewizorów z serii Samsung Smart TV ES8000 są już nieco niższe. Przykładowe ceny wspomnianych modeli to odpowiednio 9699 zł, 6750 zł i 5299 zł. Różnica w porównaniu do danych z dnia premiery jest więc znaczna.

W ten sposób możesz łatwo włączyć/wyłączyć swój odbiornik TV, zmienić kanał, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać sieć internetową. Wbudowana kamera z technologią rozpoznawania twarzy pozwala na zalogowanie się do serwera Smart Hub i kont użytkowników bez konieczności wpisywania identyfikatora lub hasła.


6 komentarzy to “Samsung Smart TV ES8000 sterowany głosem i ruchem”

 1. Ptoku pisze:

  Ja już przekonałem się o jakości Samsunga… Tej firmie grzecznie mówię dziękuję i nigdy więcej.

 2. admin pisze:

  @Ptoku
  A z jakim typem sprzętu miałeś kiepskie doświadczenia?
  Akurat telewizory Samsung robi całkiem fajne. Nie wiem jak w praktyce sprawdza się ten konkretny model, ale jeżeliby udało mi się go dorwać do testów to chętnie bym sprawdził ;)

 3. Niki pisze:

  A ja na Euro 2012 szukałem tela, który w cenie do 7000 złota daje najlepsze parametry wizyjne zarówno na ekranie jak i w stylistyce. Bardzo podoba mi sie linia Samsunga z serii 6800. Obraz ideał ale….. niby mała zmiana ale seria 8000 ma 600 sektorów podświetlanych osobno ( 6800 100 sekt.) i było to zauważalne na podświetlaniu przy sygnale HD. Co do okularów 3D mimo spadku rozdzielczości bardziej spodobał mi się pasywny układ Lg.
  Wracając do samsunga z serii 8 dźwięk nie zachwyca ale jest już lepszy od zeszłorocznych jednostek. Najważniejsze że obraz jest taki jaki sobie życzyłem. Na sygnale TVP1 HD i TVP2 HD meczyki ogląda się rewelacyjnie. Fajnie wychodzi efekt 2D na 3D podczas walki w piłę nożną…. Na filmach cz reportażach tego efektu nie widać aż tak dobrze….
  P.S. Czy warto kupić…… W chwili rozpoczęcia EURO 2012 to moim zdanie drugi z najlepszych ekranów z mega kontrastem. Dla mnie numerem jeden jest Jednostka Panasonica ale nie pamiętam niestety modelu.
  Co do Samsunga polecam …..

 4. Ptoku pisze:

  Z nagrywarką, dyskiem i telefonem. Na TV Samsunga nigdy w życiu nie wydałbym tyle kasy mając takie doświadczenia z produktami tej firmy jakie mam. Niedługo idę zanieść telefon do gwarancji, po tygodniu się nowy zepsuł… żal…

 5. Ptoku pisze:

  Jeszcze tylko dodam, że pamięci RAM też mam z Samsunga ale do nich to już nie mogę się przyczepić.

 6. andy pisze:

  Ptoku schowaj swoje teksty z tyłu kroku bo nic nie wnoszą oprócz antyreklamy.

Skomentuj

Musiz być zalogowany aby dodawać komentarze.